Надзвичайна ситуація в Україні має стосуватися не тільки громадян, а насамперед – влади! Саме вона повинна миттєво реагувати на критичні виклики, і забезпечувати необхідне фінансування на боротьбу з вірусом якнайшвидше. Це стосується у тому числі виробництва в Україні ПЛР-тестів.
Я спеціально на цю тему спілкувався з керівництвом Інституту молекулярної біології і генетики Національної академії наук України. Підсумки нашого діалогу такі – Україна здатна швидко забезпечити власні потреби на недорогі та якісні ПЛР-тести вітчизняного виробництва. Інститут, навіть за обережними оцінками науковців, здатен виробляти до 50 тисяч тестів на тиждень. А реально – можуть і більше.
Потрібне тільки негайне цільове фінансування у декілька сотень мільйонів гривень. Такі українські тести коштують $8-9 за одиницю, тоді як зараз наша країна купує їх за кордоном майже вдвічі дорожче.
Тим більше, що тест-система, розроблена фахівцями Інституту, успішно пройшла тестування в Центрі громадського здоров’я МОЗ України і в референтній лабораторії ВООЗ у Лондоні, а також отримала реєстрацію в Україні. Вона вже зараз готова до застосування, і невелика партія тестів вже передана на використання у МОЗ. Інститут потребує негайного фінансування для початку масового виробництва ПЛР-тестів, які, ще раз наголошу – якісніші і дешевші за іноземні аналоги!
Президент ще два тижні тому обіцяв вирішити ці питання. Але за два тижні в Інститут не надійшло ані копійки на тести!
Тому наполягаю, щоб Уряд терміново передбачив у структурі Стабілізаційного фонду витрати на виготовлення таких тестів в Україні. Це – менше ніж 1% від загального кошторису фонду. І я проголосую за таке використання коштів фонду у змінах до Держбюджету-2020. Швидке виробництво цих тест-систем в Україні і тотальна діагностика населення дозволять точно оцінити масштаби епідемії та співмірність урядових заходів з протидії вірусу.
Закликаю урядовців та небайдужих до долі країни депутатів Ради – давайте разом спрацюємо на цей результат, щоб Україна забула про дефіцит ПЛР-тестів, а вітчизняна наука отримала врешті-решт стимул до розвитку!
Сергій Тарута, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 1 квітня 2020 року.