18 травня у світі відзначають Міжнародний день музеїв, що зберігають для наступних поколінь культурний, історичний та науковий спадок людства.
Військова агресія росії проти України є безпрецедентним порушенням основних прав людини, посяганням на життя, демократію, свободу думки та переконань. Сьогодні Україна робить усе, щоб захистити своє культурне надбання від знищення та руйнації. Понад 2 тисячі українських музеїв виконують функцію збереження інтелектуального та культурного надбання, служать справі збереження національної пам’яті та національної ідентичності. Нинішня евакуація музейних предметів музеями України є наймасштабнішою з часів Другої світової війни. За офіційною статистикою, від початку вторгнення постраждало понад 60 музеїв і галерей, викрадені десятки тисяч предметів мистецтва, історичних та археологічних артефактів.
Проте, попри суворі виклики війни, українські музеї продовжують працювати, створюючи виставкові проєкти та проводячи культурні заходи, метою яких є популяризація історичних та культурних здобутків українців як в Україні, так і у світі. Одним із головних завдань українських музеїв є також комплектування своїх фондових зібрань матеріалами, що свідчать про героїчний опір ворогу захисників Вітчизни, а також про спустошення, завдані агресором населенню України, українській економіці та культурі.
18 травня в Україні також відзначається День науки – професійне свято українських вчених. Розвиток усіх галузей вітчизняної науки, впровадження у життя новітніх технологій створюють основу для економічного зростання держави та інтелектуального потенціалу нації, забезпечують нам гідне майбутнє. Впровадження здобутків сучасної науки та техніки на полях боїв допомагають українській армії більш ефективно захищати нашу державу від зазіхань агресора.
Під час війни для української науки дуже важливою є підтримка світової спільноти: надання науковими установами різних країн українським дослідникам фінансової та грантової підтримки, стипендій, можливості взяти участь у академічних науково-дослідних програмах. Разом з військовою та фінансовою допомогою, допомога у збереження національного наукового потенціалу є дуже важливою для українського суспільства.
Сергій Тарута, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 18 травня 2024 року.