У НБУ повідомили, що після двох місяців позитивних настроїв поспіль, бізнес погіршив оцінки результатів своєї діяльності. Безперечно, це пов’язано з низкою об’єктивних обставин: посилення обстрілів, дефіцит електроенергії, невизначеність щодо умов мобілізації працівників тощо.
Однак на розвиток української економіки і бізнесу в тому числі негативно впливають і проблеми самого Нацбанку.
По-перше, неадекватно висока для українського суспільства вартість монетарної політики. Результатом цієї політики за 2023 рік стало те, що кожна гривня додатково залучених строкових вкладів населення коштувала державному бюджету одну гривню витрат на підтримку банківської системи. Тобто виявилась вкрай неефективною.
По-друге, провалилась політика приваблення гривневих активів. Більша частина конвертованих в іноземну валюту коштів знаходиться поза банками. Тобто українці не довіряють банківській системі. І це завдання держави – формувати цю довіру.
По-третє, перехід до керованої гнучкості валютного ринку був помилковим рішенням. І призвів до надмірних витрат валютного резерву та розбалансування валютних очікувань.
Без розв’язання цих проблем ані бізнес, ані економіка просто не матимуть шансів на виживання, не кажучи вже про зростання та розвиток.
Сергій Тарута, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 6 червня 2024 року.