Історичність сьогоднішнього моменту полягає в тому, що українська держава – це дійсно тисячолітня історія. І без розуміння цього, сама Декларація буде незрозуміла. Бо кожен її читає по-своєму. А ключова фраза декларації – це право української нації на самовизначення.
На цьому наголосив заступник Голови партії «Батьківщина» Сергій Соболєв під час виступу на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 30-ї річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України.
«Якщо хтось не розуміє – це єдина територія на планеті, де українська нація може визнати себе як державна нація. Так, ми всі український народ, ми представляємо різні національності, але тільки тут українська нація має право на самовизначення, і саме це підтвердили усі, хто голосував за цей Акт», – зазначив народний депутат.
Сергій Соболєв згадав відвагу дисидентів та людей, які не побоялися взяти на себе відповідальність в історичний момент становлення української державності.
«Я не можу не згадати дисидентів, і тих, які в цій залі, і тих, кого вже немає. Але є ті, хто так само брав на себе відповідальність. Як дисиденти брали на себе відповідальність під час радянського режиму, ці люди взяли відповідальність в той момент, коли це було найважливіше та найнеобхідніше. Іван Степанович Плющ – це саме він головував, не бувши навіть головою Верховної Ради під час найважливішого моменту прийняття декларації. Леонід Макарович Кравчук – людина, яка взяла на себе відповідальність…» – пригадав політик.
Під час промови Сергій Соболєв звернувся до президента, і провівши аналогію із сьогоденням, запевнив – «якщо хтось думає, що тоді, під час ГКЧП, було легше – неправда. Армія була у них, все було у них. Але не побоялися взяти цю відповідальність».
«І я думаю, що історичність сьогоднішнього моменту якраз і полягає в тому, що такі прояви бувають раз у житті. Якщо це агресія Російської Федерації та Путіна – то це агресія. А не протистояння між різними верстами населення у зв’язку з якимись утисками – ні, шановні. Це – пряма агресія Російської Федерації. І та відповідальність, яка лежить на президентові країни й на кожному з нас – це відповідальність унікальна», – зауважив парламентар.
Вистояти в переломні для становлення країни моменти, наголосив Сергій Соболєв, допомогло об’єднання більшості та опозиції заради спільної мети – державотворення.
«Чому ми тоді всі вистояли? Ви це почули у виступі геніального академіка Ігоря Рафаїловича Юхновського. Так, тоді була одна партія, вона мала абсолютну більшість, майже три чверті складу парламенту. Але вони зрозуміли, усі зрозуміли, що опозиція – це такий самий народ, і треба негайно об’єднатися для державотворення. Я думаю, що це найкращий урок, який дозволяє рухатися вперед», – запевнив політик.
Водночас Сергій Соболєв нагадав, що навіть українська радянська соціалістична республіка до ХІІ скликання ухвалила закон про українську мову як державну мову, не побоявшися цього зробити.
«І тому сьогодні дехто сором’язливо ховає очі та вдає, що нічого не сталося, а завтра у парламенті хочуть розглядати зміни до закону про мову. Я думаю, що це теж відповідь на ключове питання – куди ми рухаємося? І за ці 30 років ми зрозуміли чи ні, що Україна – це є єдине місце, де ми можемо встояти, об’єднатися і рухатися вперед! Слава Україні!» – резюмував Сергій Соболєв.