Сергій Соболєв: Гонтарєва буде першим клієнтом Антикорупційного суду

Інтернет-видання «Вероятно» запитало у народного депутата України, аступника голови фракції «Батьківщина» Сергія Соболєва, що відбувається в нашому політикумі насправді? Чи зробив він серйозні висновки після Революції Гідності і загибелі сотень Героїв? 

Чому після масштабних зловживань в банківській сфері голова НБУ Валерія Гонтарєва замість відставки і лави підсудних перебуває на відпочинку у безлімітній відпустці? Чому військовий конфлікт на Донбасі завершиться не завдяки, а всупереч волі окремих політиків? Хто насправді винен у тому, що Крим анексували без спротиву?

Про це в інтерв’ю із Сергієм Соболєвим.

«Валерія Гонтарєва – гарний фахівець. Але з тотально корумпованого середовища»

Сергію Владиславовичу, Україна нині в досить важкій фінансовій ситуації. Циклічно знецінюється гривня, не ясно, що буде, коли не отримаємо чергового траншу МВФ. Тим часом голова Нацбанку вже більше півроку у незрозумілій відпустці. Чому її досі не змусили звітувати Верховній Раді та не відправили у відставку?

Формулювання з яким звільняють зараз Валерію Гонтарєву: за власним бажанням. Це просто знущання над українцями. І ви помилилися, «незамінимого» банкіра немає на роботі 10 місяців. То вона хворіла, то вона пішла в довгострокову відпустку. Справді, де така може бути довготривала відпустка? А реально на це є причина.

Є рішення суду про те, що Валерія Гонтарєва і її компанія ICU безпосередньо займалися виведенням брудних грошей Віктора Януковича і його команди в офшорні юрисдикції. Тому її заховали, замість того, щоб її заховати у в’язницю за такі речі. Ще й пробує Генеральний прокурор її виправдовувати. Розповідає, що це якийсь там брокер, це не вона. Ну, звісно, брокер ось так взяв і на 1,5 мільярда доларів вивів активи в офшори.

А друга проблема в чому? А проблема в тому, що у той час  коли компанія Валерії Гонтарєвої виводила мільярд доларів, це тільки те, що встановлено зараз, а я думаю, що таких речей ще немало, чому і не заарештовують всі документи ICU, бо швидше за все там виявляться не мільярд доларів, а мільярдИ доларів. Так ось: у цей час Валерія Гонтарєва, через свою компанію ICU, обслуговувала повністю компанії Петра Порошенка. То виникає запитання: це все одна шайка-лійка, в якій один покриває іншого?

Я думаю, що саме тому не хочуть її звіту в парламенті. Бо подивіться, яке формулювання було в порядку денному сесії 1 березня: звільнення і призначення. При чому призначають першого заступника Валерії Гонтарєвої, який відкрито заявляє про те, що він буде здійснювати ту ж саму політику, кадрових змін не буде.

Катерина Рожкова й далі перебуватиме на своїй посаді, яка на всіх аудіозаписах пропонує російським банкірам захоплювати українські банки?

Якщо це правда, то, чесно, важко підібрати слово, аби все це охарактеризувати.

Я думаю, що просто замазані всі брудом. Адміністрація Президента через Президента, Віктор Янукович через своїх довірених осіб і якщо все це почне виходити на поверхню, то це, ви розумієте, фактично тягне на імпічмент.

Тому через це її приховують, не хочуть її приводити до Верховної Ради. Її туди на аркані не затягнеш. А ключове питання, от яка головна функція НБУ? Це підтримка твердого курсу національної валюти.

Валерія Гонтарєва прийшла (курс національної валюти, я спеціально подивився) в день її призначення був – 11,4 гривні за долар. Зараз – до 27, а бувало і до 30 гривень. Курс часто скаче. І це окрема тема, як заробляють на цих скачках. І хто знає про ці скачки, той в щоденному режимі на цьому заробляє. Зараз 27 гривень. Це ж пряма відповідальність цієї особи.

Кажуть, що досить високий посадовець заробив на таких скачках 50 мільйонів гривень. ..

Ви, очевидно, маєте на увазі Петра Порошенка. Це він вказав у декларації 2016 року. Я вважаю, що і Валерія Гонтарєва, і Костянтин Ворушилін, це Фонд гарантування вкладів , з тотально корумпованого середовища.

Мені зараз дали матеріали, по якій ціні здається власність банків, які стали банкрутами. Ну, наприклад, вул. Прорізна. Центр Києва. Ну, коли оренда 10 тисяч – нормально. Але коли поруч стоїть цифра здачі в оренду приміщень – 200 гривень, 500 гривень…Ну, що хтось не розуміє, що це яскравий факт корупції? І чому до такого факту нікому немає діла? Так боряться з корупцією у державі?

І навіть на Троєщині за такі гроші приміщення не здають.

Я думаю, що все це пов’язані між собою факти і треба розривати це порочне коло, цієї банківської мафії, яка фактично довела до банкрутства 100 банків.

Можливо серед них і є такі, які треба було очищати, без сумніву. Але, вибачте, на жаль, немає ніякої довіри до особи, яка дала на рефінансування 110 мільярдів гривень, при чому давала в основному банкам, які уже, практично, «впали».

Але ж за її призначення голосував парламент?

Цієї всієї інформації колись не було. В парламенті, коли її призначали на очільника НБУ багато інформації не знали. Коли з’явилася інформація про ICU, яка виводила гроші Януковича? Тоді, коли змогли дістати дані так званого засекреченого суду.

Ви пам’ятаєте скільки було скандалів з цього приводу, і нарешті інформація з’явилася в інтернеті. І там побачили: це ж ICU! От хто виводив кошти в 6 офшорних юрисдикцій. От і вся відповідь.

Саме тому наша фракція не раз заявляла про факт виведення грошей Віктора Януковича в офшори з допомогою компанії Валерії Гонтарєвої. Хіба це не злочин? Злочин. Але її покровителі мовчать.

Скажіть, на ваш погляд, Валерію Гонтарєву судитимуть за її діяльність чи ні?

При цьому Президенті ні.

Звісно, це ж його була кандидатура.

Після березня 2019 року думаю, що вона буде першим клієнтом новоствореного Антикорупційного суду. І так, це кандидатура Президента. Його бізнес партнер. Тільки він має право пропонувати. Ніхто з депутатів, ні Прем’єр такого права не мають.

Перш ніж пропонувати на такий важливий пост потрібно знати професійні і моральні якості людини. Хіба ні?

У тому то і справа, що Президент дуже добре знав її професійні і моральні якості. Вона обслуговувала всі його компанії. Тому це його свідомий був вибір.

То ж , очевидно, що за Якова Смолія Ваша фракція не буде голосувати? 

Ми його почули. Це гарний фахівець. Але і Валерія Гонтарєва гарний фахівець. От в чому парадокс. Але на що її фаховість витрачається і на що вона спрямована? Якби Яків Смолій сказав: так, я працював першим заступником голови, але я пропонував такі рішення, я побачив такі і такі проблеми, бачу проблеми в кадрових питаннях. Ми б це розуміли.

Але він сказав інше: мене все влаштовує, я буду продовжувати курс Валерії Гонтарєвої, кадри змінювати не буду. Ну, все. Вибачте, мене вже далі нічого не цікавить. Гарний він фахівець, найкращий він фахівець, але якщо він далі продовжить цей курс, то це означає, що у 2019 році можливо долар буде по 50 гривень. Я цього не хочу.

Це позиція фракції «Батьківщина»?

Так, це позиція фракції. Ми за Якова Смолія голосувати не будемо.

«Анексія Криму – наслідок, зокрема, і Харківських угод, які в уряді Азарова розхвалював міністр Петро Порошенко»

Наступне запитання також про жінку. Але іншу. Вже тривалий час ряд «експертів» і просто ботів наче мантру повторюють, що Крим здали через позицію, яку на засіданні РНБО 28 лютого 2014 року висловила Юлія Тимошенко. Хоча є інформація про те, що 10 з 12 тисяч військовослужбовців на півострові перейшли на бік ворога. Поставите крапку в цій епічній історії: то Крим здали через Тимошенко?

Давайте почнемо з початку. А що Юлія Володимирівна була членом РНБО? Вона не тільки не була членом РНБО, вона тоді навіть не була народним депутатом України. Давайте піднімати стенограму і дивитися. Виступи членів РНБО, бо тільки вони мають право ухвалювати рішення. І це були виступи всіх.

Після інформації СБУ, Міністерства оборони, всіх спецслужб, які заявили, що реально під зброю можна поставити близько 5 тисяч військових. Не з Криму навіть, а з материкової частини України. І саме ці сили можна направити, щоб спробувати хоч якось захистити Крим. Але давайте не забувати: перед цим були підписані Харківські угоди, які підписував Віктор Янукович (а в Володимира Литвина кидали у парламенті яйця. Ніхто не забув?).

Вони дозволили вдвічі збільшити контингент російської армії в Криму. Угода продовжила перебування до 2042 року військово-морського флоту Росії на нашій території. До речі, деякі нинішні очільники держави працювали в цьому уряді і хвалили ці Харківські угоди, називаючи їх взаємовигідними. Ну, наприклад, Петро Порошенко. Він був  міністром економіки в уряді Миколи Азарова. І казав, що це чудові Харківські угоди, які дозволяють економіці працювати. Ну, то нехай несе за це відповідальність зараз.

Тому рішення РНБО ухвалювалося, виходячи з конкретної ситуації. Бо коли ти ухвалюєш рішення, чи можеш ти ну, принаймні, взяти під охорону ключові об’єкти. Ви ж подивіться, хто у нас були герої в Криму. Це не ті, хто зі зброєю в руках українські солдати, офіцери захищали військові об’єкти, бо таких у нас не було. У нас були герої, ті хто з голими руками і з прапором йшли на ці об’єкти, щоб повернутися назад. Ви розумієте різницю? У вас запитання буде: а де «Альфа»? А «Альфа» застосовувалася для іншого. І про це кримські татари криком кричали: «Альфа» використовувалася не для стеження за спецпризначенцями і ФСБшниками Росії, якими був переповнений Крим, а «Альфа» використовувалася для того, щоб стежити за кримськими татарами.

Вони виконали свій обов’язок, вони були підняті по тривозі і стали на захист проросійської частини, яка там знаходилася. І ще до цього можна додати купу фактів про те, що були переодягнені солдати російської армії і ВМФ , які брали участь в акції під Верховною Радою Криму.

Я, без сумніву, вважаю, що повинні нести відповідальність за те чи інше рішення члени РНБО. Перелік членів РНБО є: це – Турчинов, Наливайченко, це – міністр оборони. Всі вони були членами РНБО і вони ухвалювали рішення. Але вони ухвалювали рішення виходячи із ситуації, яка була в той час.

Тому я думаю, що от зараз Петро Порошенко пробує з хворої голови на здорову голову Юлії Тимошенко перекладати відповідальність…Ну, я кажу, перше запитання: ти хвалив Харківські угоди? Розказував як чудово, що російський флот буде базуватися в Криму до 2042 року? Що вдвічі збільшується військовий контингент російський на території Криму? Подивіться в інтернеті всі його заяви в той час. От вам і відповідь на запитання.

Кому вигідно звалювати всю відповідальність за здачу Криму на Юлію Тимошенко?

Зрозуміло, що Петру Порошенку. Який думає, що за рахунок цього він понизить рейтинг Юлії Тимошенко, а для себе набере бали. Але ми бачимо, що відбувається, люди не вірять в це.

Всім очевидно, що ця анексія Росією Криму готувалася роками. Вона не була спонтанною. Кажуть, що після Помаранчевої революції Росія вже почала будувати плани щодо окупації…Вони ж не виникли раптово в 2014 році.

Так. Ці плани готувалися давно. При Кучмі згадайте, що витворяв  Юрій Мешков. Але скільки б ми не критикували Леоніда Кучму…але давайте згадаємо його позицію по Тузлі. Як Леонід Кучма моментально вилітав в Крим, якщо виникали якісь ситуації, узв’язку з діями, так званого президента, Юрія Мешкова. Згадайте, в Криму був свій президент Юрій Мешков. Була Верховна Рада, яка не підкорялася нікому. Але дуже чітко і оперативно вирішувалися ці питання.

І був другий період, не менш важкий. 2008 – 2009 роки. Згадайте спогади Геннадія Москаля. Де він прямо описує, як Юлія Тимошенко негайно збирала уряд, не Віктор Ющенко – президент, а Прем’єр-міністр збирає уряд, коли була чергова спроба захоплення Верховної Ради Криму. Юлія Володимирівна невідкладно направляла туди делегацію тих, хто може вирішувати питання. Це і правоохоронці, і військові, хто завгодно. Її очолював Геннадій Москаль, який негайно там наводив порядок. І порядок там наводився за лічені тижні. От вам приклад.

Отже, багато років готувалася анексія Криму з боку Росії. А чи була вироблена стратегія, аби не допустити такий сценарій агресії?

Я скажу дві ключові речі. Перша, це настрої людей. Я вважаю, що найбільшою помилкою, яка була зроблена по Криму, (я досить добре пам’ятаю делегації, які йшли до Леоніда Кравчука в свій час і просили) це все переселене населення з зони відчуження мало переїхати до Криму. Ці люди заслужили цього. Це і зона лікування, це і зона рекреації. Ну, не розумно викидати мільярди доларів на будівництво Славутича, який також знаходиться в зоні радіоактивного забруднення.

Якби чорнобильців свого часу переселили до Криму, то ми б давно вирішили всі питання. Ми б мали не лише потужне крило кримських татар – 300 тисяч, які переселилися на свою рідну землю, але ми б мали таку ж потужну армію українців.

На жаль, цього зроблено не було. Ви пригадайте, скільки було спротиву, коли будували будинки кримські татари. За свої кошти. Як їм землю не виділяли.

Я пригадую, що їх представляли тоді, як злочинців, які захоплюють чужу землю.

Так, їх представляли мало не злочинцями. Друге питання, це армія. До Віктора Януковича всі військові підрозділи в Криму були з різних областей України. Янукович  ухвалив рішення – служити в Криму повинні хлопці виключно з Криму.

Це також було основою для зрадництва. Дуже суттєвого зрадництва. Або залякувань, які відбувалися після цього. І таких прикладів багато. На жаль, військової стратегії оборони Криму не було.

І це входило в компетенцію РНБО, яку після Помаранчевої революції очолював також Петро Порошенко?

Без сумніву. Це ключове питання для РНБО, якщо є такі загрози. Але ніхто до цього серйозно не готувався. Ми ж «браття», «адіннарод». І стратегії такої, судячи з страшних подій 2014 року ніхто не готував.

«Припинення конфлікту на Донбасі вірогідніше за нинішньої Каденції Дональда Трампа, а не Петра Порошенка»

Гаразд. Давайте про захист інших територій. 24 лютого набрав чинності, так званий, Закон про деокупацію Донбасу. Ми можемо очікувати ближчим часом якось стрімкого розвитку дій щодо звільнення територій від агресора?

Ми повинні очікувати. Без сумніву сильна українська армія це запорука його, але економічні, політичні, фінансові санкції, які вводить реально адміністрація президента Дональда Трампа, дають  так  само надію. А чим ці санкції відрізняються від санкцій Барака Обами? При попередньому президентові США це були в основному слова. Санкції були спрямовані проти окремих посадових осіб. В кращому випадку, проти окремих компаній.

Трампівські санкції — це абсолютно інший рівень. При чому і тоді, і тоді вони були підготовлені. Барак Обама відмовлявся підписувати такі санкції. Перше, це санкції оборонного характеру, коли Україні повинні були надавати летальну зброю, включаючи «Джевеліни». І зараз всі про це кажуть, що залишилися лічені тижні коли їх нам поставлять.

Друге. Не менш важливі санкції, коли вони застосовуються не лише до компанії США, яка торгує з російським бізнесом, не лише фінансові санкції банків США щодо компаній і банків російських, не лише санкції стосовно конкретних осіб, їхнього оточення. На що пішов Дональд Трамп за дорученням Конгресу? Він фактично пішов на те, що тепер будь-яка компанія, яка торгує з компаніями, які є в санкційному переліку, або з фізичними особами, навіть не резидент США, підпадає під санкції США.

Наприклад, якщо Петро Порошенко торгує продукцією «Рошен» з компаніями, які потрапили до санкційного списку США, він також підпадає під санкції США.

І якщо, повертаючись до газового питання, європейські компанії пробують будувати разом з РАО «Газпром» «Північний потік-2», а це точно є в переліку санкцій, всі європейські компанії потрапляють під санкції США. Чому вони і переполошилися. Навіть Ангела Меркель.

Якщо турецькі компанії, які будують разом з росіянами Південний потік підпадають під перелік компаній, які заборонені США, вони підпадають під санкції США. А санкції США це не просто фінансовий ресурс. Це, перш за все, інтелектуальний ресурс. Ну ви знаєте, ключові розробки, які є, технологічні, інтелектуальні, комп’ютерні, програмні – все це розробки американців.

От як тільки ці санкції почнуть діяти в повному обсязі і кожен, хто сьогодні торгує з агресором почне розуміти… SIMENS, який слава Богу знайшов в собі мужність і відстояв свої інтереси, коли їхні турбіни були використані не за призначенням в окупованому Криму. А так само всі інші будуть розуміти, що вони підпадають під санкції США. Оце буде реально  адекватна відповідь.

Тому наша відповідь також має бути адекватною. Така ж, яку дають США. Якщо це санкції, то це санкції. І ось цей Закон визначає – якщо Росія держава агресор, то РНБО зобов’язане, вибачте, не шмарклі жувати, робити імітацію введення санкцій, а повинно вводити тотальні санкції проти країни агресора. Ось про що йдеться в цьому Законі.

І тому це російська пропаганда, яка розповідає, що після ухвалення цього закону «українські бойовики» підуть в наступ, будуть розстрілювати мирне населення Донбасу…Ні, хлопці, ви самі приповзете на колінах і будете погоджуватися на миротворців. Ви читали нещодавні заяви Володимира Путіна? Вже риторика змінюється. Так, ми готові на миротворців не лише на лінії розмежування, але й і на кордоні. І це не випадково.

А ось наші можновладці, які зацікавлені в торгівлі з окупантом, вони готові запроваджувати санкції?

А тепер вони не можуть їх не запровадити. Бо тепер ці санкції будуть діяти не з волі РНБО, а через те, що американський уряд буде вводити санкції щодо українських компаній, чи німецьких компаній, будь яких інших компаній, які ведуть незаконні фінансові оборудки з компаніями, які є під санкціями США. Оце є ключове. Чому так всі схвилювалися.

Ну до сьогодні черги наших фур стоять на кордоні з Росією. І за статистикою товарообіг між нашими країнами останнім часом суттєво зріс.

Лавочка для них закривається. Такі речі тепер уже будуть відстежуватися урядом США і будуть запроваджуватися санкції щодо таких компаній, які дозволяють собі торгувати на крові.

Фракція «Батьківщина» у повному складі  голосувала за цей Закон, бо ми добре розуміємо його значення для України. Так само ми голосували за Антикорупційний суд. 19 депутатів з 19.

А взагалі, на Вашу думку, за нинішньої каденції Петра Порошенка можливе припинення конфлікту на Донбасі і звільнення нашої території від ворога?

Я думаю, що більш вірогідніше за нинішньої каденції Дональда Трампа. Я вважаю, що він зробив дуже багато за останній час. Як його не називали і «проросійським», які історії не розповідали про його зв’язки з Володимиром Путіним, але я вважаю, що він зробив неможливе – зміг переконати і своє оточення, він підтримав санкції введені ще при  Бараці Обамі Конгресом США, які Барак Обама не хотів підтримувати, а ветував.

Я думаю, що все це примусить Володимира Путіна поводити себе зовсім по-іншому. Ось зовсім свіже інтерв’ю Володимира Путіна, що миротворці можливі на кордоні – це вже є прорив. Він спочатку думав гратися з Дональдом Трампом – не вийшло.

На жаль, до цього поведінка світових лідерів нагадувала поведінку зразка 1937 – 1939 років. Тому це питання багато в чому залежить від міжнародних наших партнерів.

Друге. Це буде залежати від того наскільки ми мобілізуємо націю на такі речі. Заборонимо торгівлю на крові, про що ми вже говорили, зможемо зробити нашу армію потужною, а не так як я зараз розслідування веду по 20 танках, які були знищенні через поставку неякісних мастил компанією «Агрінол». І це прямо сказано в рішенні суду.

Ще там зафіксовано, що, виявляється, велися переговори між цією компанією, міністерством оборони і ФСБ Росії. Подивіться пряме рішення суду. Думаю, що Головнокомандувач має на це звернути увагу. Бо це підрив обороноздатності країни. Але поки що відповіді жодної я не отримував.

Отже, у вас надія більше на Дональда Трампа, ніж на Петра Порошенка?

В мене більша надія на міжнародних наших партнерів , які примусять і Петра Порошенка, і хто б це не був в Україні адекватно реагувати на агресію.

До речі, нещодавно в Нью Йорк Таймс вийшла стаття про корупцію в сфері оборони України. На армію виділяють великі гроші, але вони проходять через потрібні руки і потрапляють в чиїсь кишені. Когось за таку «діяльність» проти нашого війська покарають?

Знаєте, говорити і мати факти – це різні речі. Мене взагалі дивує наш парламентський Комітет з  питань  національної безпеки і  оборони, який фактично, сам себе контролює і не може ніяк проконтролювати. От для мене яскравий приклад того, що твориться в армії – це одна із справ, яку я знайшов у єдиному реєстрі. Там йдеться про те, що «компанія «Агрінол», я зачитую судове рішення, в зговорі з вищими чинами міністерства оборони і агентурою ФСБ поставила 360 і 370 тонн мастил  для танків. Більше 20 танків вийшло із ладу.

Оце для мене характеристика того, що твориться в армії. Не дивлячись на те, що я про це заявляю вже місяць на телеканалах, у парламенті роблю запити, ви думаєте до цього часу зібраний військовий кабінет при Президентові? Який би все негайно проаналізував? Ви думаєте, що після такого кричущого провалу зібрано засідання РНБО? Ясно, що ні.

Тому у мене є велика підозра, підкреслюю – велика підозра, що питання є в дуже багатьох факторах. І у факторі – щодо зіпсованих мастил компанії «Агрінол». Є і інший фактор — а що це за танки, що це за двигуни? Чи не тому заступник міністра оборони дав наказ припинити розбиратися в цій ситуації, з тими двигунами, які стали металоломом? Я думаю, що все це пов’язано і в разі розслідування це виведе на досить неприємні речі!

Але це питання національної безпеки України!

Ну, дійсно. І я робив відповідні запити на прокуратуру, на САП, на СБУ, яка веде цю справу вже майже рік і ніяк не можуть дійти до фіналу. От вам приклад того, що таке обороноздатність країни.

Тому я думаю, що, на жаль, тут ситуація є дуже складною. Поруч з ентузіазмом наших громадян, які добровольцями пішли на фронт, які з голими руками йшли воювати з ворогом, без бронежилетів і сучасної зброї, в цей час для багатьох людей війна стала рідною мамою. Яка дозволила заробити гігантські статки на цьому. От в чому проблема.

Наскільки відомо, серед тих хто заробляє на війні є вищі посадові особи.

Не всі. Під час останньої прес – конференції, до речі, Президент сказав, що його статки за час каденції зменшилися.

На жаль, коли сама думка закрадається оцінювати свої статки, перебуваючи на посаді Президента – це вже не правильно.  Що б з ними не було :вони зростають чи не зростають. Бо виникає запитання: як же ти керуєш країною, в якій ти не можеш налагодити ефективну роботу економіки, а більшість населення живе в злиднях? Тому, що тут не скажеш, то виходить, висловлюючись шахматною термінологією, цуцванг. Щоб він на це не сказав, він потрапив уже, вибачте, у ситуацію цуцванга.

В’ячеслав Козак, «Вероятно»

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова