Варязькі печери, що є частиною Дальніх печер Києво-Печерської Лаври, яка є пам’яткою ЮНЕСКО, потрібно або відновити, або законсервувати шляхом засипання, інакше ми втратимо пам’ятку назавжди.
Як повідомляє прес-служба міського партосередку «Батьківщини», таку думку висловив активіст-геолог, який багато років домагається реставрації Варязьких печер. Він прийшов на прийом до депутата Київради Тетяни Меліхової з проханням звернути увагу на цю проблему, аби сприяти початку консерваційно-реставраційних робіт Варязьких печер.
«За словами активіста, жодні роботи щодо покращення стану Варязьких печер, незважаючи на існуючу Програму з їх збереження, не ведуться. Як геолог за освітою та колишній співробітник Києво-Печерського заповідника він впевнений, що аварійні Варязькі печери заваляться, якщо їх хоча б не законсервувати, поки не буде знайдено кошти на повну реставрацію, адже природа не любить пустот», – переповіла Тетяна Меліхова.
Депутатка розповіла, що природні, антропогенні та техногенні чинники настільки негативно впливають на сучасний технічний стан збереження Варязьких печер, що на 35 сесії ЮНЕСКО (у травні 2011 року) було заслухано інформацію про незадовільний стан печер та висунуто вимоги до України щодо вжиття заходів, спрямованих на їх збереження. Враховуючи наведене та відповідно до рішення наглядової ради Києво-Печерського заповідника спільно зі Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою було розроблено концепцію Програми збереження Варязьких печер на 2012-2014 роки, яку після її розгляду та схвалення на засіданні науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини (від 11.09.12 №56) було затверджено Міністерством культури України.
Окрім того, Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою за участі заповідника забезпечено розроблення проектної документації на реставрацію аварійних ділянок лабіринтів Дальніх та Варязьких печер. Зазначена документація отримала позитивний висновок експертизи, погоджена й затверджена у встановленому порядку. Вартість виконання першочергових протиаварійних реставраційно-консерваційних робіт становить близько 1,5 млн. грн., а загальна вартість робіт з реставрації Варязьких печер складає близько 10 млн. грн.
«Йдеться про пам’ятку загальносвітового значення, яку ми не можемо ані бачити, ані світу показати. Гірше того, існує небезпека, що ми можемо втратити пам’ятку, якщо ігноруватимемо існуючу проблему. Саме тому я звернулася до Міністерства культури України та Києво-Печерського національного історико-культурного заповідника з проханням надати інформацію про стан виконання запланованих робіт в рамках затвердженої Програми збереження Варязьких печер», – повідомила Т. Меліхова.
Довідка: Варязькі печери є складовою пам’ятки архітектури та містобудування національного значення – Дальніх печер, що є частиною пам’ятки ЮНЕСКО – Києво-Печерська Лавра. Назва, імовірно, походить від того, що варяги, які проклали Дніпром торгівельний шлях «із варягів у греки», користувалися Варязькою печерою. Печерський патерик пов′язує назву з варягами, які сховали в ній скарби, золото, срібло й латинський посуд. Варязькі печери становлять окреме відгалуження комплексу Дальніх печер зі складною системою ходів загальною довжиною близько 175 м. Вхід до них розташований у західній частині Аннозачатіївської церкви на Дальніх печерах. Це — підземний коридор із п′ятьма відгалуженнями, однією двокімнатною келією і трьома нішами. Висота коридору — близько 2 м.