В Центральній лікарні міста Коростеня створюють умови для перебування пацієнтів, які наближені до санаторно – курортних. Так, у війні жити і працювати дуже тяжко, але в такий період часто приймаються блискавичні рішення, які сприяють руху вперед та налаштовують колектив лікарні на якісні зміни. Зустрічаємося із керівником лікувального закладу Сергієм Ковердуном. Не будучи медиком за освітою, голова Коростенської районної партійної організації ВО “Батьківщина” наближає очолюваний заклад до рівня кращого в Україні. І це не пафосні слова, а правда, в якій можна переконатися, завітавши до міської лікарні Коростеня.
– Сергію Анатолійовичу, пам’ятаємо лікарню, відверто кажучи, в не найкращому стані. Завдяки яким діям вдалося вивести установу з кризи і продовжувати ефективну діяльність, тим більше в повномасштабній війні?
– Я прийшов як кризовий менеджер з метою зробити кращу лікарню в Україні. Це не просто амбіція, це реальний стратегічний план. Але це найважчий шлях. Бо для того, аби отримати результат, потрібно не замовчувати проблеми в галузі, а вирішувати їх. Щоб лікарня мала статус найкращої, потрібно декілька важливих складових: лікарі – в нас працюють спеціалісти з Житомира, з Коростенського району, з Ірпеня та Вінниці. Ми сьогодні є монополістами в північній частині області і відчуваємо відповідальність за людей. Тому за минулий рік на 30 лікарів збільшили штат. У нас сьогодні на два місяці вперед черга на оперативні планові втручання. По урології у нас оперується 90% пацієнтів з усієї України, а 10% – коростенці. Наступна складова успіху – це обладнання. Ми закупили таку медичну апаратуру, аналогів якій немає в Україні. І третя складова успіху – умови для роботи медичного персоналу та лікування пацієнтів: операційні, палати, – все це має бути таким, що знімає напругу і налаштовує на позитивний результат.
– А як щодо вчасної виплати заробітної плати. Нещодавно обговорювалося питання затримки виплат. З чим це пов’язано?
– Наприкінці минулого року відповідною комісією, яка працювала і місті Харкові, були перевірені 85 лікувальних закладів в Україні щодо відповідності по пакету реабілітації. По документах виявили певні розбіжності і в нашому пакеті. Головна претензія – двоє лікарів працювали за сумісництвом у відділенні реабілітації, а завідуючий відділення, який пройшов відповідне навчання, іще не встиг отримати відповідне посвідчення реабілітолога. Тому, дійсно, формально привід був до таких дій. Хоча ми всі розуміємо, що держава не готувала фахівців з реабілітації. Тому наша лікарня почала самотужки, за підтримки Коростенської міської ради створювати і відділення реабілітації, і сприяти навчанню медичних кадрів. За період роботи відділення реабілітації вже не один десяток військовослужбовців поставили на ноги, пролікували сотню пацієнтів. Та все ж комісією було прийнято рішення за 10 днів до нового 2024 року відкликати 4, 5 мільйона гривень за весь рік роботи відділення реабілітації. На мій погляд, це не по – державному, бо ми розраховували на ці гроші. Тому і створилась заборгованість. Відтак і глобальний бюджет за січень нового року постраждав. Ця ситуація, безперечно, викликала абсолютно слушне незадоволення в колективі. 13 лютого я особисто був в НСЗУ, в Міністерстві охорони здоров’я, ми порозумілися, надав відповідні аргументи і нам поступили кошти 14 лютого за січень – лютий, тому ми виплатили зарплату за грудень 2023 та січень 2024 року і вже в лютому місяці повертаємось до вчасних виплат. Іще раз наголошую – проблеми потрібно не замовчувати, а вирішувати. Заради спільного блага не боятися іміджевих втрат. Головне – об’єднане розуміння. І я щиро вдячний своєму колективу, що ми ефективні партнери.
– Тобто і надалі лікарня в Коростені продовжує надавати послуги з реабілітації, як було в минулому році без перешкод?
– Саме так. Радий повідомити, що на цей рік у нас підписаний пакет по реабілітації і ми відповідаємо усім вимогам. Два працівника, які були за сумісництвом вже працюють в лікарні на постійному місці роботи. Разом з тим, я вважаю, що ми повинні бути по одну сторону барикад з НСЗУ, адже ми робимо спільну справу – допомагаємо пацієнту зберегти життя та здоров’я.
– Яка на сьогодні в коростенській лікарні матеріально – технічна база для реабілітації хворих?
– Вважаю, що достатня і ми вже маємо хороші результати в лікуванні. Та все ж і в цьому році ми розширюємо спектр послуг по реабілітації. Зараз ми закуповуємо 11 нових тренажерів, які призначені для людей після поранень і готуємо спеціальне приміщення для цього обладнання, яке було у нас на балансі і відповідало нормам для надання медичної допомоги по пакету реабілітації як стаціонарної, так і амбулаторної. Зараз ми навчаємо іще 2 фахівців і в кінці травня вони отримають посвідчення реабілітолога та працюватимуть в лікарні на постійній основі. Враховувати фактор війни ми повинні постійно в нашій державі. Адже ми бачимо, скільки сьогодні пацієнтів потребує реабілітації, як фізичної, так і психічної, духовної. На жаль, війна багато негараздів принесла в наше суспільство. З 1 березня ми розпочинаємо реконструкцію палатно – реабілітаційного центру, а це 8 поверхів і 1 поверх технічний для збільшення кількості ліжкомісць. Адже за останні два роки ми збільшили майже в 3 рази кількість пацієнтів, яким надали допомогу і розширили спектр надання допомоги.
За півтора роки ми відкрили 6 нових відділень і напрямків допомоги нашим людям. Далі – розвиток санавіації.
– Сергію Анатолійовичу, але розвиток санавіації – надзвичайно дороговартісний проєкт і в умовах війни, напевно, такі проекти важко реалізувати?
– Війна вчить правильно розставляти пріоритети. Це дуже потужний проект з багатьма викликами. Але, санавіація та будівництво вертолітного майданчика допоможе нам зберегти наших людей, наших захисників та захисниць, допоможе лікарям зберегти дорогоцінний час для порятунку життя.
Багато було розмов і спекуляцій з цього питання. Але сьогодні Житомирщина не може поставити питання розвитку санавіації на порядок денний, це занадто дорого. Але конкретно Коростенська центральна міська лікарня, спільно з міською радою міста Коростеня розробили проект і вже зробили потрібну експертизу. І, незалежно від того, допоможе держава чи ні, власним коштом ми збудуємо вертолітний майданчик. Між нашою лікарнею та інститутом серця в Києві укладені договори. Ми хочемо співпрацювати зі Львовом та Одесою, з лікарнями вищого рівня саме для того, щоб можна було оперативно транспортувати важких хворих, реципієнта і донорів, пацієнтів з політравмами. І наші лікарі зможуть отримувати в співпраці унікальний досвід. Затори на дорогах та відстань не дають можливості нам це робити. Тому вертолітний майданчик – наш перспективний річний план, а вже в квітні встановимо сонячну електростанцію. Візьмемо до уваги поправки обласного РЕМу і все буде добре. У нас у всіх все буде добре, коли ми будемо єдині. Бо лише в єдності українці непереможні.