Із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вчителі разом з усім українським народом одразу ж включилися в організацію підтримки фронту та вимушено переміщених громадян. Практично в кожному закладі освіти уже третій рік працюють волонтерські центри, кухні, проводяться заходи, під час яких збирають кошти на потреби наших захисників. І жодного разу освітяни не сказали, що важко, чи затратно, чи немає часу. І коли при ухваленні бюджету 2024-го року ми побачили підвищення заробітної плати для освітян у два етапи (маленьке, але таке необхідне), зраділи, бо знали, що кошти підуть за призначенням. Але, нас знову обманули. Підвищення з 1 квітня 2024 року так і не відбулося.
Сьогоднішній розмір посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії у 3,9 раза менший від законодавчо визначеного. Найнижчий посадовий оклад науково-педагогічного працівника менший від законодавчо визначеного у 3,3 раза. Але у Державному бюджеті на 2025-й рік кошти на підвищення оплати праці педагогічних та інших працівників не передбачено. Освітня субвенція прогнозується на минулорічному рівні. Не передбачається підвищення розміру мінімальної заробітної плати та базового посадового окладу працівника 1 тарифного розряду ЄТС, за яким визначаються посадові оклади працівників галузі освіти та в цілому бюджетної сфери.
Однак, за словами члена Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослава Железняка, у Держбюджеті-2025 передбачено збільшення фонду оплати праці чиновникам таких органів влади:
– Бюро економічної безпеки України – на 75%;
– Спеціалізована антикорупційна прокуратура – на 71,2%;
– Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку – на 49,6%;
– податкова – на 39,3%;
– Рахункова палата – на 38,2%;
– НАБУ – на 28,2%;
– ВРУ (апарат) – на 26,2%;
– прокуратура – на 25,8%;
– Кабінет міністрів – на 19,7%;
– митниця – на 15,4%;
– Офіс Президента – на 11,2%;
– суди – на 9,3%;
– Держфінмоніторинг – на 7,7%;
– НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції) – на 7,4%;
– РНБО – на 6,3%;
– Міністерство фінансів – на 4,3%.
На фоні очікуваного збільшення військового збору з 1,5% до 5% фактична заробітна плата педагогічних працівників ще зменшиться, а працівники державних органів, офісів, служб не лише не відчують збільшення цієї ставки, а більшість матиме значне підвищення заробітної плати.
Профспілка освітян ініціювала підписання петиції про рівень заробітної праці та щодо визнання державним боргом недоотриманої педагогічними і науково-педагогічними працівниками заробітної плати, обчисленої за посадовими окладами, гарантованими частиною другою статті 61 Закону України «Про освіту», внаслідок її невиконання.
Відповідь Міністерства фінансів, Міністерства освіти вражає: «На сьогодні в умовах обмеженості фінансових ресурсів у зв’язку з дією воєнного стану неінфляційні джерела покриття зазначених видатків відсутні», «Пропозиції Профспілки працівників освіти і науки України та профспілкових організацій щодо визнання державним боргом недоотриманої педагогічними і науково-педагогічними працівниками заробітної плати, обчисленої за посадовими окладами, гарантованими частиною другою статті 61 Закону України «Про освіту», внаслідок її невиконання, потребують ґрунтовного опрацювання на рівні всіх гілок влади з урахуванням фінансових можливостей бюджету країни в умовах воєнного стану та після його скасування і, після прийняття такого рішення, підготовки відповідного проєкту Закону України».
Отже — в освітян війна, а в Апарата Верховної Ради, Офісу Президента та інших «обраних» війни немає?..
Лілія ЧЕЧУРІНА, голова Кременецької районної організації профспілки працівників освіти, голова Почаївської міської партійної організації ВО «Батьківщина».