Сьогодні, 21 листопада, 10 років тому, розпочалася російсько-українська війна. Смілива українська молодь тоді ще не знала, що вийшла на Майдан Незалежності не лише проти запроданців-янучар в українській владі, а й проти кривавої російської путінської системи.
Захищаючи право українського народу на вільний вибір свого майбутнього із цивілізованим світом у Європейському Союзі, студентство не знало, що кинуло виклик імперії зла, яка знову буде відкрито нас убивати. Спочатку Небесну Сотню. Потім -десятки тисяч українських патріотів на Донбасі та в Криму. Тоді ще далеко не всі краяни усвідомлювали, що відбувається, але беззастережно стали на захист молоді. Критично мислячі українці не хотіли співати і танцювати на Майдані, «лиш би не провокувати» ворога – на той час у формі українських правоохоронців.
Пам’ятаєте майданівські сотні, де прогресивні українці, які знали кілька іноземних мов, володіли компаніями міжнародного масштабу, покинувши все, ставали на захист України у ті вирішальні дні? Саме з таких найкращих українців вже десятиліття формується дух української нації, який прагнули зламати століттями, але так і не змогли цього зробити російські окупанти.
До 24 лютого 2022 року війну з росією називали АТО, а окупантів тривалий час – «зеленеми чоловічками». Сьогодні вже «розвиднілось» в українській поттеріаді. Сподіваюсь, що навесні 2024 року українські політики та громадські діячі відійдуть від нав’язаних совкових стереотипів минулого і не вітатимуть українців із так званим «визволенням» України у Другій світовій війні. Бо 80 років мало вистачити, щоб «розвиднілось», аби усвідомити, що тоді відбулась зміна окупаційних режимів: гітлерівського на сталінський. І радянський був, напевно, кривавішим від фашистського.
Давнє східне прислів’я вчить, що жити в часи змін – дуже складно. Мовляв, це – прокляття і цього не побажаєш навіть ворогу. Проте, сучасна філософія успіху говорить про зміни як про шанс і нові можливості. Саме 21 листопада 2014 року в української нації з’явилась можливість на нове життя і перспективи майбутніх поколінь: знищити остаточно російське поневолення України, яке триває вже 369 років – із 1654 року.
Десять років тому українці остаточно сформулювали нашу національну ідею. Вона викристалізувалася на Майдані. Цей ідеал означено двома ємними словами – «Гідність» і «Свобода». Так звучить наша національна ідея. Ідея, яку ми виборюємо дотепер.
Степан ГОРУЦ,
голова Тернопільської обласної організації ВО «Батьківщина»