Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон «Про Державне бюро розслідувань», внесений членами фракції «Батьківщина» – членами Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрієм Кожем’якіним та Владиславом Бухарєвим та іншими депутатами.
Як пояснив голова профільного Комітету ВР Андрій Кожем’якін, згідно із законом, на Державне бюро розслідувань пропонується покладення обов’язків щодо розслідування злочинів, які зараз підслідні прокуратурі, а саме: злочинів, вчинених вищими посадовими особами, державними службовцями, суддями та працівниками правоохоронних органів (крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України) та військові злочини.
Таким чином, за словами депутата від «Батьківщини», прокуратуру буде остаточно позбавлено функції досудового розслідування.
«Члени комітету при підготовці закону до повторного другого читання схилилися до думки, що цей орган має бути в системі центральних органів виконавчої влади», – розповів Андрій Кожем’якін.
Також він зазначив, що комітет дійшов згоди, що призначення Директора ДБР відбуватиметься президентом за поданням Прем`єр–міністра України: «Директор Державного бюро розслідувань, перший заступник Директора Державного бюро розслідувань і заступник Директора Державного бюро розслідувань призначаються на посаду Президентом України за поданням Прем‘єр-міністра України відповідно до подання Комісії з проведення конкурсу на обіймання посади Директора Державного бюро розслідувань та його заступників (далі – Конкурсна комісія)».
Така комісія, за словами політика, складатиметься з трьох представників парламенту, трьох представників президента та трьох представників уряду.
Окрім того, зазначив Кожем’якін, у зв`язку з прийняттям Верховною Радою України 10 листопада цього року Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рекомендацій Європейського Союзу з виконання Україною Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно уточнення підслідності органів досудового розслідування» (проект реєстр. № 2542а), яким статтю 216 КПК України змінено, пропонується в цьому законі виключити зміни до статті 216 КПК та відповідно відкоригувати статтю 5 цього Закону щодо «Завдань Державного бюро розслідувань», а саме: виключити пункти перший, другий, третій частини першої статті 5 цього проекту.
Також у зв’язку з прийняттям того ж дня Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національної поліції» (проекти реєстр. №№ 3225 та 3387) потребує корегування у відповідність до зазначених законів низка законодавчих актів, які зазначені у прикінцевих і перехідних положеннях цього законопроекту, а саме зміни до Законів України:
-«Про оперативно-розшукову діяльність»;
-«Про державну службу»;
-«Про попереднє ув’язнення»;
-«Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві»;
-«Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів»;
-«Про Службу безпеки України»;
-«Про телекомунікації»;
-«Про банки та банківську діяльність»;
-«Про запобігання корупції».