Не дивлячись на всі зміни у світі, які викликала пандемія COVID-19, не зважаючи на всі нові виклики й труднощі, з яким зіштовхується людство і кожна окремо взята країна – жіноче лідерство сміливо і впевнено йде вперед. І коли ми говоримо і ставимо у приклад іноземний досвід, мені б дуже хотілося, щоб ми помічали позитивні зміни і в Україні. У нас також є успіхи, якими треба пишатись, і які варто визнавати!
Найголовніший успіх цього року – попри всі побоювання і переживання, попри деякий скепсис і нерозуміння, які все ще присутні в суспільстві – гендерні квоти на місцевих виборах спрацювали!
За попередніми підрахунками, серед обраних на виборах 25 жовтня кандидатів, 36% становлять жінки. Чи все пройшло ідеально, чи всюди результат є повністю задовільним?! Звичайно, ні.
І на IV Українському Жіночому Конгресі ми детально обговорили те, чому гендерна квота не спрацювала в окремих випадках, з якими стереотипами стикнулися жінки під час виборчої кампанії, чому не всі партії зрозуміли, що залучати жінок до своїх виборчих списків та делегувати жінок у місцеві ради – це найкраща інвестиція у власне політичне майбутнє!
Ще одне питання, яке варто піднімати, а що буде далі? Як ми можемо допомогти жіночому представництву в місцевих радах приймати рішення щодо життя громад, брати активну участь у формуванні порядку денного органів самоврядування, впливати на формування бюджетів та визначення соціально-економічної політики громад, яка напряму пов’язана із добробутом людей. Тобто політичне жіноче представництво має демонструвати не лише кількість, але й впливати на ухвалених рішень в інтересах людей на місцях.
Проте, нині багато жінок-підприємниць, особливо ті які мають власний бізнес, працюють в малому та середньому бізнесі, опинилися в дуже непростих умовах через пандемію КОВІД.
Маємо вкрай нагальну потребу допомогти цим жінкам знайти в собі сили, впевненість та енергію, аби втримати свою справу, переосмислити її та, можливо, дати бізнесу друге життя під час пандемії COVID-19, надати новий імпульс.. Адже ця криза – це не лише труднощі та виклики, це ще й нові можливості.
Сподіваємось на реальну та відверту оцінку ситуації – слова правди, змісту і довіри до жінок, які власними силами, розумом і підприємницьким хистом забезпечують свої родини. Багато з них втрачають свою роботу, сімейний дохід. Прагнемо почути акцентовано про діяльність Уряду в питаннях економічної політики для жінок, гендерного бюджетування та соціальних програм для жінок-підприємниць.
Адже інструментів для такої підтримки вистачає. Це і спеціальні умови кредитування, зменшення розриву в оплаті праці, різноманітні соціальні пакети для тих жінок, які ведуть власну справу й одночасно займаються виховання дітей, віддалена робота та багато іншого.
Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 25 листопада 2020 року.