Про шкоду скандального урядового законопроєкту 5600, особливо для малого і сімейного фермерства та безвідповідальність Уряду.
На Погоджувальній раді вкотре підняла питання розгляду Верховною Радою оновленої програми дій Кабінету Міністрів, яку Уряд схвалив 12 червня.
При цьому попередня несхвалена програма дій Кабінету Міністрів Д. Шмигаля, за даними аналітиків, виконана лише на 24%. А це означає, що Уряд і далі буде працювати в ручному режимі. Фактично без жодного парламентського контролю і підзвітності перед Верховною Радою та суспільством за виконання конкретних пунктів програми дій.
До чого це призводить на практиці? – до когнітивного дисонансу! В оновленій програмі Уряд ставить за мету збільшення кількості зареєстрованих фермерських господарств, у тому числі сімейних фермерських господарств, шляхом залучення фінансових ресурсів. А з іншої сторони уже скандальним урядовим законопроєктом №5600 щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень наноситься удар по малому та сімейному фермерству.
Цим законопроєктом суттєво збільшується податкове навантаження на селян. Це зменшення з 2 га до 0,5 га порогу розміру земельної ділянки, продаж врожаю з якої обкладається податком. Це також запровадження 5% податкового зобов’язання для власника землі з якої фермер отримує доходи.
Це підвищення єдиного податку для аграріїв 4 групи оподаткування. А до неї входять не лише агрохолдинги, але й невеликі приватні фермерські господарства, які займаються вирощуванням домашньої птиці. При цьому податківці наділяються правом стягувати борги з платників податків без рішення суду.
Таке враження, що з відкриттям ринку землі 1 липня влада та Уряд не допомагають малому і середньому фермерству, а створюють такі нестерпні умови, щоб люди закривали свої господарства і були змушені продавати свої земельні ділянки за копійки.
Уряд в європейській і парламентсько-президентській країні має працювати за затвердженою більшістю програмою дій. Мало того, має нести політичну відповідальність за виконання цієї програми та її конкретних пунктів. Тому вкотре звернулася до колег пам’ятати про основну функцію Верховної Ради – функцію контролю за діяльністю Кабінету Міністрів. Закликаю до відповідального ставлення до парламентського контролю та всіх питань, які виносяться на розгляд Верховної Ради.
Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 12 липня 2021 року.