Олена Кондратюк: Україні потрібна стратегія тестування населення на антитіла до коронавірусу

Ми, як і раніше, відстаємо від Європи та світу в питанні масового тестування населення на COVID-19.

У нас проводиться лише 956 тестів на 1 млн населення. Це менше ніж в Іраку, Тунісі, Бутані, Ботсвані, Гані. Трохи більше, ніж в Колумбії, Трінідаді і Тобаго.

Але це лише пів біди! Наш Уряд відстає в розумінні, якою має бути стратегія виходу з карантину. Як і на основі чого ухвалювати управлінські рішення про те, які установи, організації, бізнеси перезапускати. Та найголовніше питання: кого і коли повертати до роботи?

Над такими стратегіями вже активно працюють в багатьох країнах, зокрема, в США. Днями в New Yourk Times вийшла стаття «Will an Antibody Test Allow Us to Go Back to School or Work?». У ній детально обговорюється ключова роль тестів на антитіла до коронавірусу в перезавантаженні економіки США, поступовому поверненні населення до звичного життя з виходом на роботу і відкриттям шкіл.

1 квітня 2020 року Управління продовольства і медикаментів США (FDA) надало перший офіційний дозвіл на використання експрес-тестів для виявлення антитіл до коронавірусу в організмі людей. Тест отримав назву qSARS-CoV-2 IgG/IgM Rapid Test, виробник Cellex Inc. В пресі його називають простіше «серологічний тест». Він дозволяє виявити в крові людини антитіла до коронавірусу. Проте для достовірних результатів таких тестів потрібні добре обладнанні лабораторії.

За даними науковців від 25% до 50% людей, які були інфіковані коронавірусом можуть взагалі не відчувати симптомів. Тому урядам дуже важливо знати реальну кількість людей, які перехворіли коронавірусом в масштабах країни.

Федеральне агентство Центри з контролю та профілактики захворювань в США вже оголосило, що почне використовувати тести на антитіла, аби зрозуміти, яка частка населення була заражена. Також Національний інститут охорони здоров’я США має намір протестувати 10 000 здорових добровольців по всій країні на наявність антитіл до коронавірусу.
В Білому Домі навіть обговорюють ідею посвідчень (сертифікатів) про імунітет, які можна було б видавати людям, які раніше були заражені та перехворіли.

Вже за кілька тижнів, відзначають провідні вірусологи країни, США матиме достатню кількість тестів на антитіла. Адже на підході тестові системи інших виробників.

Масові тестування на наявність антитіл до COVID-19 також запускають у Великобританії та Іспанії. Хоча з ними є певні труднощі. Не всі тести вірно виявляють антитіла, є багато фейкових тест-систем. Але це питання часу, поки не буде вироблено золотого стандарту тестування.

Інші країни, як Австрія, планують провести репрезентативні дослідження ураження населення на вірус SARS-CoV-2, метою якого є оцінка кількості незареєстрованих випадків хвороби. Участь у вибірці візьмуть 2800 осіб віком від 16 років. Схоже епідеміологічне дослідження для виявлення усереднених показників кількості населення, що перехворіли на коронавірус без симптомів, буде проведено в Аргентині. В Греції, тим часом, створюють банк зберігання антитіл до коронавірусу з плазми крові людей, які мають імунітет. Цю кров мають намір використовувати для лікування.

Який напрошується висновок? Сьогодні інформація про кількість громадян, захищених від повторного зараження, завдяки власному імунітету – стає стратегічною! Такі дані дозволять урядам ухвалювати ефективні рішення про те, коли припиняти заходи соціальної ізоляції, знову відкривати бізнеси та школи. Адже люди, які мають імунітет, можуть безпечно повертатися до звичного життя.

Тому Уряд, МОЗ, РНБО мають негайно приступити до розробки стратегії тестування населення на наявність антитіл до коронавірусу. Необхідно забезпечити реалізацію такої стратегії відповідними ресурсами. Треба вже сьогодні планувати закупівлю, або власне виробництво достовірних тестових систем на антитіла до COVID-19. Слід розглянути питання видачі імунних сертифікатів для населення та готувати відповідні зміни до постанов КМУ. Громадяни з імунітетом повинні отримати можливість, хоч завтра стати до роботи, щоб прогодувати свої сім’ї.

Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 17 квітня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова