Дуже цікава дискусійна панель з послами іноземних країн на третьому Жіночому Конгресі.
Говорили про особливості гендерної політики у Швеції, Великобританії, Німеччині, Польщі, США, Франції та Фінляндії.
В Україні третина уряду – жінки. Це вже достатньо відчутне досягнення. Проте, наприклад, у новому уряді Канади 50% жінок та 50% чоловіків. Там діє гендерний паритет. В уряді Швеції, ще у 2014 році було 54% жінок, в Іспанії з 2018-го року 61%. Днями уряд Фінляндії очолила жінка, наймолодша прем’єрка в історії, 34-річна Санна Марін.
Однак сама лише кількість представництва жінок в органах влади – не дає якості та рівності. Багато проблем, таких як насильство над жінками, менший рівень оплати праці, мова ненависті в соцмережах на адресу жінок політиків та службовців – залишаються невирішеними. З цим стикається Канада, Великобританія та інші країни.
Ще один важливий аспект, який звучить практично на всіх панелях нашого конгресу – це справедливий доступ до ресурсів. Як зазначила Лариса Ґалазда, Посол Канади в Україні, гендерно-орієнтоване бюджетування, яке на рівних враховує потреби чоловіків та жінок, у них розпочалося ще в 90-х роках. Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг розповів, що їм знадобилося 10-15 років, щоб налаштувати статистику на аналіз гендерних даних, змінити ментальність чиновників та прийти до усталеної практики гендерно-орієнтованого бюджетування.
Переконана, Україні також потрібен гендерний аналіз на всіх рівнях розробки та ухвалення рішень. Зокрема й гендерна експертиза законопроєктів у Верховній Раді. В нашому Бюджетному кодексі слід прописати гендерно-орієнтований підхід. Це одна з ключових рекомендацій наших західних колег для України.
Олена Кондратюк, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 11 грудня 2019 року.