Сьогодні ми очікували, що в парламенті станеться прецедент. Правильний і справедливий прецедент, коли одного з наших колег за рішенням Регламентного комітету Сергія Рудика буде відсторонено від участі в засіданнях за відверто сексистські висловлювання, публічне приниження двох народних депутаток.
На жаль, на відміну від постанови Верховної Ради про Євромайдан та Революцію Гідності, парламент не пройшов цей тест на європейськість. За висновок Регламентного комітету проголосувало лише 195 депутатів. Проти 36, утрималися 38, не голосували 51. Це багато про що говорить…
Сексизм в головах у деяких спікерів ми бачимо й на ефірах провідних телеканалів. Коли в дискусії з Іриною Геращенко, партію, яку вона представляє, Олекій Арестович – спікер ТКГ – порівнює з «жіночою общагою», хіба це гідний вчинок, це політична культура?
На щастя, ведучий програми «Свобода слова» на ICTV Вадим Карп’як втрутився в сексистський спіч пана Арестовича. Відреагували й інші гості студії в тій чи іншій мірі.
Тому моє звернення до журналістів, ведучих та учасників ефірів, моїх колег та коліжанок по парламенту – не можна толерувати таку зневагу, зверхність треба одразу зупиняти!
Мовчання в даному випадку – не золото, а пасивне толерування сексизму, якому не місце в цивілізованому світі, європейському парламенті, нашій Раді!
Наведу один з останніх гучних прикладів. Голова оргкомітету Олімпіади в Токіо і колишній прем’єр-міністр Йосіро Морі пішов у відставку через сексизм та вибачився за свої висловлювання щодо збільшення ролі жінок у спортивних комітетах і федераціях. На його думку, це, нібито, призводить до затягування засідань через те, що жінки частіше й активніше виступають.
Такий сексизм засудив діючий прем’єр-міністр Японії, Міжнародний олімпійський комітет, спонсори, політики і громадські діячі. Понад 500 волонтерів та учасників естафети олімпійського вогню відмовилися від роботи на знак протесту проти висловлювання Морі. І це коштувало йому посади.
І поки не буде належної реакції на випадки сексизму та покарання за них в українському парламенті, його толеруватимуть і в повсякденному житті.
Що робити? Разом з колегами з МФО «Рівні можливості» я ініціювала законопроект №4599-2, який дає визначення сексизму і впроваджує штрафи за його публічні прояви в суспільстві.
Сексизм – небажана для особи та/або групи осіб певної статі поведінка, метою або наслідком якої є приниження людської гідності за статевою ознакою або створення стосовно такої особи чи групи осіб, з огляду на їх статеву приналежність, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери (середовища).
Покаранням за публічні прояви сексизму буде штраф від 170 до 510 грн. Або громадські роботи на строк від тридцяти до шістдесяти годин чи адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
Окремим законопроектом №5005 пропонуватиму зміни до Регламенту Верховної Ради. Будемо відсторонювати на 5 пленарних засідань тих народних депутатів, які вдаються до образливих висловлювань метою, або наслідком яких є приниження людської гідності за ознаками раси, національності, релігійних переконань, інвалідності, статі або іншими ознаками.
Ми не збираємось мовчати і толерувати! Ми будемо діяти, щоб зупинити цю ганебну практику принижень людської гідності в стінах Ради та в суспільстві!
Олена Кондратюк, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 17 лютого 2021 року