Долучилася до комітетських слухань з питань деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим в умовах російської агресії.
Повномасштабна війна росії проти України чітко продемонструвала, що деокупація Криму має велике значення не лише для України, але і для всієї Європи. Це стратегічно важливо для регіональної безпеки і стабільності на континенті, а також для глобальної продовольчої безпеки.
Все більше наших партнерів усвідомлюють необхідність зупинити агресора, притягнути його до відповідальності та в повному обсязі відновити територіальну цілісність України. Переконана, це також прямий наслідок створення і діяльності Кримської платформи, на базі якої було успішно проведено два міжнародні саміти за участі світових і європейських лідерів.
Дуже важливо, що Україні разом із учасниками Кримської платформи, вдалося перешкодити планам росії зняти питання деокупації Криму із світового порядку денного як такого. А завдяки успішним діям Збройних Сил України питання звільнення Криму вже не буде винесено за жодні дужки, на що так сподівався кремль.
Бачимо все більше розуміння світової спільноти, що єдиною гарантією та умовою припинення російсько-української війни є деокупація всієї території України, включно з Кримом.
Важливим є й парламентський вимір, на посиленні якого, як віцеспікерка Верховної Ради, я наполягала від самого початку створення Кримської платформи.
За останні 8 місяців в межах парламентської дипломатії та забезпечення євроінтеграційних прагнень України, ми разом з моїми колегами по президії відвідали десятки країн Євросоюзу. Ми не лише адвокували надання Україні кандидатства на членство в ЄС, але й піднімали Кримське питання на всіх зустрічах високого рівня: з президентами, прем’єрами, спікерами та депутатами європейських парламентів.
Говорили про необхідність створення Кримських платформ у кожному європейському парламенті, а також відповідних груп підтримки. Наполягали на необхідності посилення законодавчих засад політики невизнання спроби анексії Криму.
Значні сподівання покладаємо на перший парламентський Саміт, який планується до проведення 25 жовтня в Загребі у Хорватії. Зараз ми активно до нього готуємося і дуже дякуємо нашим хорватським партнерам за ініціативу, яку вони проявили, щоби саме у них відбувся цей Саміт.
До участі у Саміті попередньо запрошено 180 гостей із 130 країн. Це керівники парламентів, Президентка Європейського Парламенту, керівники парламентських асамблей. Я дуже очікую, що наприкінці Саміту прийнято спільну заяву, яка оновить та актуалізує всі питання, які стосуються Кримської платформи.
На моє переконання, однією з ключових тем цього саміту має стати питання грубого і цинічного порушення прав людини в Криму. Це неприпустимо, коли один з лідерів кримськотатарського народу Наріман Джеляль отримує від окупаційного російського суду 17 років позбавлення волі за свої переконання, боротьбу за права свого народу, а також фактично за участь у саміті Кримської платформи.
Разом з міжнародною спільнотою маємо добиватися звільнення усіх репресованих кримських політичних в’язнів кремля!
Вдячна за організацію і проведення цих слухань Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин. Всім, хто нагадує світові про єдино можливу формулу: Крим – це Україна!
Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 22 вересня 2022 року.