Олена Кондратюк: Потрібно якнайшвидше розпочати масове тестування громадян на коронавірус

Виникає відчуття, що ми відстаємо в боротьбі та стримуванні коронавірусу.

Та, найголовніше, в його виявленні! На таку думку наштовхнув нещодавній виступ головного санітарного лікаря Віктора Ляшка на «Свободі слова» в ефірі ICTV. Він заявив, що наразі немає потреби в масовому тестуванні українців на COVID-19. Хоча, за його словами, Україна готова робити 30 тисяч тестів на тиждень. На брифінгу після ефіру посадовець спростував свої слова. Пізніше в Центрі громадського здоров’я МОЗ також заявили, що масове тестування громадян є недоцільним. Мовляв, технічно його майже неможливо провести.

Такі заяви викликають, не лише здивування, але й певну тривогу. Основна рекомендація Всесвітньої організації охорони здоров’я для урядів країн, що зіштовхнулися з коронавірусом, полягає саме в масовому тестуванні. Це дозволить вчасно виявити та ізолювати інфікованих, надати їм необхідне лікування, убезпечити оточуючих від зараження, а відтак від подальшого поширення інфекції країною.

Ми знаємо, що в Україні вже було протестовано понад 20 000 громадян. Проте так і не почули офіційних даних: скільки ж в нас є в наявності швидких тестів та найбільш точних ПЛР-тестових систем?

Дивлюся на дані проєкту Our World in Data і в мене виникає ще більше запитань. Станом на 8 квітня в США уже зроблено 2,19 млн тестів. В Німеччині понад 1,32 млн, в Італії 721 тис. тестів, в Південній Кореї більше 466 тис., у Канаді 336 тис., Австралії понад 319 тис. У Туреччині, Франції, Великобританії – понад 200 тис. в кожній. В невеликій, у порівнянні з Україною Чехії, проведено 98 тис. тестувань, в Австрії уже 120 тис. тестів.
Навіть у Швеції, яка не вводила жорстких карантинних обмежень, зроблено понад 36 тис. тестів. В сусідній Норвегії понад 111 тис., у Фінляндії понад 32 тис. В Литві та Естонії провели по 25 тис. тестів. Хочу звернути увагу й на Білорусь, де на 8 квітня вже зробили 46 тисяч тестів. Уряд Білорусі активно закуповує тест-системи закордоном та нарощує випуск власних.

Інший аналітичний портал Worldometers.info показує, що в Україні один з найнижчих показників охоплення тестуванням у світі. Лише 471 тест на 1 млн населення!? Тим часом в Польщі вже проведено 107 597 тестів – це 2 843 тестування на 1 млн населення. В Румунії відповідно проводиться 2 693 тести на 1 млн мешканців, в Болгарії 2 288, в Молдові 1 266.
Ми відстаємо, страшенно відстаємо!

Я переконувала що нам необхідно звернути увагу на цей міжнародний досвід. Особливо після розмов з медиками!
Очевидно, що все більше країн змінюють свою стратегію протидії коронавірусу. Вони спрямовують максимум зусиль на проведення масового тестування. До речі, не лише для виявлення інфекції. Ми не зможемо плавно вивести країну з карантину та перезапустити економіку, якщо не будемо знати, хто вже перехворів на COVID-19 і може хоч завтра приступати до роботи.

Тому особливо переживаю за долю Інституту молекулярної біології та генетики НАН України. За належного фінансування держави, установа здатна щотижня виробляти 10-20 тис. ПЛР-тестів українського виробництва. Їх собівартість становить близько 250 грн. Це майже вдвічі менше за закордонні аналоги! Фінансуючи виробництво вітчизняних тест-систем, ми не лише підтримаємо науку, але й суттєво зекономимо кошти платників податків.

За оцінками керівництва Інституту, Україні потенційно необхідно близько 1-2 млн тестів. Спостерігаючи за динамікою тестувань в Європі та світі, думаю, це цілком реальні цифри.

Нагадаю, мною було направлено звернення до Кабінету Міністрів щодо пріоритетного забезпечення фінансування діяльності Інституту. Очікую стратегічних рішень від Уряду та бюджетного Комітету парламенту.

Діяльність науковців має бути профінансована в повному обсязі. Слід негайно розпочати виробництво вітчизняних ПЛР-тестових систем за рахунок державного замовлення з Фонду боротьби з СOVID-19. Його створення (за ініціативою уряду) передбачається змінами до Держбюджету на 2020 рік. Це критично важливе питання! Вкотре підніматиму його на найближчій нараді керівництва парламенту з прем‘єр-міністром Денисом Шмигалем.

Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 9 квітня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова