Питання відповідальності урядовців за безпрецедентний підрив національної безпеки в частині протидії пандемічним викликам – має стати предметом детального розгляду та обговорення на перших засіданнях Верховної Ради в новому році.
Про це заявила заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк на своїй сторінці у Facebook.
Вона зауважила, що зараз усе більшого поширення набуває вакцинний націоналізм, в суть якого країни вкладають передусім турботу про своїх громадян, повагу до національної медицини, та медичного працівника зокрема, поступове відновлення економіки від економічної кризи та повернення до звичного життя. Кожна країна при цьому намагається забезпечити власний стратегічний запас вакцин від COVID-19.
«Світ дуже швидко розділився на тих, хто має доступ до якісної вакцини, й тих, хто змушений чекати гуманітарної допомоги чи доброї волі сусідів, або замовляти те, що залишилося. Вчасна та всеохоплююча вакцинація населення від коронавірусу стає завданням №1 порядку денного кожного мудрого й відповідального Уряду», – наголосила Олена Кондратюк.
Вона звернула увагу, що за даними Bloomberg, 45 країн світу вже розпочали щеплення громадян від COVID-19, розподіливши 32,4 млн доз вакцини. Зокрема, в Ізраїлі проведено 22 щеплення на кожні 100 громадян країни, у Великобританії 4,6, у США 3,3, у Данії 2, в Італії 1,4, в Іспанії 1,3, Канаді 1,1, Литві та Естонії по 1 дозі, у Латвії 0,52. У Німеччині зроблено 758 тис. щеплень (0,91 на 100 населення), у Польщі використано 310 тис. доз вакцини (0,82/100).
Віцеспікерка зазначила, що Албанія з населенням, меншим ніж у Києві, з 11 січня розпочала масову вакцинацію. Зокрема, уряд цієї країни отримав першу партію у 500 тисяч доз вакцин від COVID-19 від Pfizer/BioNTech. У лютому тією ж вакциною, закупленою за державні кошти, розпочинається безкоштовна вакцинація в Молдові.
«На всьому цьому фоні Україна, яка досі не розпочала вакцинацію та має нульові запаси вакцин від COVID-19, виглядає повним лузером, як країна третього світу. Єдине, на що спромоглися наші чиновники, – домовитися про закупівлю китайської вакцини, ефективність якої наразі ще не доведена», – зауважила Олена Кондратюк.
За її словами, так і не дано відповідь на питання, яку саме вакцину отримає Україна в рамках ініціативи COVAX. Також відсутня комунікаційна кампанія і розуміння: як, коли й де зможе безкоштовно вакцинуватися кожен українець. Заступниця Голови Парламенту припускає, що в Україні буде складно вакцинувати перших 20 млн громадян, які входять до групи ризику, враховуючи брак комунікації, недовіру до влади й до будь-яких вакцин загалом.
«Я переконана, питання відповідальності наших урядовців за безпрецедентний підрив національної безпеки в частині протидії пандемічним викликам – має стати предметом детального розгляду та обговорення на перших засіданнях Верховної Ради в новому році. Хто з членів Уряду понесе відповідальність за те, що українці досі без вакцин? Адже через таку непрофесійність і бездіяльність влади страждають в першу чергу українці. Саме наші громадяни розплачуються за весь цей фестиваль некомпетентності своїм здоров’ям і навіть життям», – підсумувала Олена Кондратюк.