Підсумкова розмова зі спікерками Польщі, Литви, Латвії, Австрії, Бельгії, Чехії, Іспанії, Кіпру та віцеспікерки Європарламенту за результатами візиту в Польщу, де я безпосередньо ознайомилась з роботою прикордонних пунктів пропуску та центрів надання допомоги українцям, які отримали тимчасовий захист в ЄС.
Я щиро вдячна всім сестринським країнам ЄС, які надають допомогу нашим громадянам, жінкам і дітям, і разом з нами розділяють переживання за долі людей, які назавжди змінило російське вторгнення.
Ми дуже цінуємо жіноче лідерство, яке проявилося на рівні керівництва парламентів країн-учасниць саміту жінок-спікерок ЄС і ту реальну допомогу, яка надається українцям за кордоном, а це на 90% жінки та діти.
Ми розуміємо, що ця допомога ніби йде від країн, але це в першу чергу допомога від людей і від місцевої влади, які з відкритим серцем прийняли наших громадян, що втікають від війни.
Те що я побачила, спілкуючись з нашими вимушеними переселенцями в багатьох містах Польщі – це виклики в освіті для дітей, в медицині, у працевлаштуванні наших жінок та у фінансовій допомозі.
Я вдячна 26 країнам Євросоюзу, які імплементували директиву ЄС про тимчасовий захист українців у національне законодавство. І дуже важливо правильно розставляти акценти. Ми наших людей закордоном називаємо не біженцями, а громадянами України, які тимчасово знаходяться на території дружніх нам країн ЄС.
Але треба також говорити відверто про проблеми. Я спілкувалася з нашими українськими жінками у Кракові, Перемишлі, Любліні, Варшаві, Хелмі. Так, вони отримали PESEL і пройшли всі процедури реєстрації. Проте фінансову допомогу вони не отримали. З наданням цієї допомоги є затримка, яка очевидно пов’язана з надходженням коштів від ЄС. Тому першочергово необхідно прискорити виділення на руки фінансової допомоги нашим громадянам на себе і на дітей, які перебувають під тимчасовим захистом ЄС.
Я також звернулася з проханням до жінок-спікерок і віцеспікерок парламентів країн ЄС в рамках парламентської дипломатії ухвалити окремі резолюції про підтримку прискореного набуття членства України в Європейському Союзі. Це надзвичайно важлива для нас сьогодні мета на рівні з постачанням зброї.
Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 21 квітня 2022 року.