Олексій Рябчин: Українська освіта для анексованого Криму та окупованого Донбасу

У вівторок Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект N6116 який дає квоту обсягом 1000 місць державного замовлення за результатами вступних іспитів для навчання у ВНЗ, що розташовані на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської області для мешканців тимчасово окупованої території Донбасу та Криму.

Колектив авторів вирішив дати чіткий сигнал кримчанам, що їх чекають в Україні, та надав додаткові можливості для однієї з найуразливіших категорій наших громадян – українців, які стали жертвами військових дій і окупації та втратили головне – впевненість в завтрашньому дні.

IMG_2675

Зрозуміло, що треба бути дуже обережними з пільгами по ЗНО.

Зрозуміло, що краще боротися за «якість абітурієнта».

Зрозуміло, що це свого роду лобізм 120 вищих навчальних закладів Півдня України.

Але в нас війна і треба боротися не тільки за територію, а й за серця та розуми людей.

Тому я вдячний 238-ми колегам-парламентарям зі всіх фракцій та позафракційним, завдяки голосам яких законопроект сьогодні пройшов за основу і в цілому. Тепер він додався до низки депутатських законодавчих ініціатив та зусиль Міністерства освіти і науки, спрямованих на підтримку наших дітей, які опинились в окупації та на території АТО.

Ми з колегами-депутатами та активістами з Координаційного центру переміщених ВНЗ вже третій рік намагаємось вирішувати проблеми з набуттям освіти нашими співвітчизниками з окупованих територій та дбаємо про переміщені звідти вищі навчальні заклади та наукові установи.

Минулого року було прийнято декілька законопроектів, які значно покращили умови вступу до українських вишів дітей з окупованих Донецька, Луганська та мешканців «сірої зони». І маємо як наслідок біля тисячі дітей, які минулого року переїхали з окупованої території до України. Тобто ми врятували тисячі людських життів, і вони зараз живуть і навчаються в Україні.

Також законодавчо ми врегулювали діяльність переміщених ВНЗ, надавши їм можливості боротися не з бюрократією, а за розвиток власних інституцій та конкурувати за абітурієнта.

Деякі з переміщених вишів вирішили об’єднати зусилля, щоб створити потужні науково-освітньо-культурні центри.

Зокрема, Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, який переїхав з Сімферополя, запросив до себе Донецьку державну музичну академію ім. С.Прокоф’єва та Луганську державну академію культури і мистецтв (виші зараз знаходяться в Києві).

Ректор Таврійського університету Володимир Казарін розповів, що дружні стосунки пов’язували ці три виші протягом багатьох років. Донецька академія, наприклад, в 2005-му році відкрила філіал в Сімферополі, який працював аж до анексії Криму. Він дозволяв кримчанам отримувати вищу музичну освіту в своєму регіоні. До Луганської академії їздили навчатись кримські художники, з Луганську до Криму і з Криму до Луганську їздили художні виставки.

Тепер всі вони мають статус переміщених. Таврійський університет хоче допомогти відродитись донбаським ВНЗ, пропонуючи їм свої будівлі та ресурси. Ще не прийнято рішення про приєднання Донецької академії, а кримський ВНЗ вже надає їм допомогу для популяризації та проведення вступної кампанії.

Те ж саме вони хочуть зробити і з Луганською академією, але є бюрократичні перепони, через які питання про приєднання затягується. Утім, Таврійський університет налаштований провести вступну кампанію і з луганськими колегами, щоб продемонструвати потенціал переміщених ВНЗ.

Це українська відповідь на військову агресію, адже можна анексувати території, але найцінніше – це не землі, а інтелектуальний та культурний потенціал людей, який лишився в Україні. Я дякую міністрам – Лілії Гриневіч та Євгену Нищуку за допомогу та державницьку позицію.

50db5-0000000000020

Але не все так гладко в інших випадках.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури (переїхала з Макіївки до Краматорська) домовилось про співпрацю та об’єднання зусиль з місцевим вищим професійнім будівельним училищем, яке після децентралізації не має ресурсів для існування.

Від об’єднання виграють і обидва навчальні заклади, і абітурієнти. Ректор ДонНАБА Василь Кравець вже навіть знайшов чеського інвестора, який готовий вкласти кошти в модернізацію та комфорт будівель краматорського ПТУ, які переміщений виш зможе використовувати для навчального процесу.

Однак тут Міністерство освіти та військово-цивільна адміністрація Донецької ОДА без аргументованих причин затягують надання відповідного дозволу. І це не дивлячись на те, що я особисто на свій запит отримав відповідь від Донецької ВЦА, де прямим текстом говориться, що вони не заперечують проти об’єднання. Скориставшись нагодою, сьогодні продемонстрував ще раз цього листа першому віце-міністру освіти Володимирові Ковтунцю, якій, мовляв, також не має нічого проти.

39f5b-whatsapp0image020170050160at019.15.25

Дивна ситуація – ніхто начебто не проти, але вже 9 місяців процедура затягується, а ДонНАБА кидається між бюрократичними інстанціями. За цей час був прийнятий та підписаний згаданий закон про переміщені ВНЗ, який дав ще більше законних підстав для об’єднання. Тим не менш ситуація не зрушилась з місця. Чому необхідно особисте втручання народного депутата, щоб виконавчі органи почали виконувати свою роботу?…

Наші викладачі та студенти багатостраждальних переміщених ВНЗ не повинні стикатись з надмірними бюрократичними перепонами. Добре, коли Верховна Рада підтримує їх законодавчими ініціативами, але не менш важливо, щоб і виконавча гілка так само відчувала свою відповідальність за їхню долю.

Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», «Українська правда. Блоги», 17 травня 2017р.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова