Народний депутат від фракції «Батьківщина» Олексій Рябчин зустрівся з представниками німецького парламенту й обговорив питання проведення реформ в Україні та ситуацію на Донбасі.
На запрошення депутата від фракції «Союз 90/Зелені» Марілуізи Бек провів дві робочі зустрічі з представниками німецького парламенту, працівниками секретаріату канцлера та президента, дипломатами, експертами та журналістами.
У рамках зустрічі провів брифінг щодо українських реформ і ситуації на Донбасі.
У мене було 20 хвилин на виступ і година на дискусію. Щодо реформ розповів про наші успіхи та проблеми в боротьбі з корупцією, деолігархізацією, реформами держслужби, енергетичного сектору та ситуацією з децентралізацією.
Депутати позитивно сприйняли інформацію про відкриття реєстрів з держзакупівель як антикорупційну ініціативу.
Окрім того, як людина з Донбасу я представляв думку щодо Мінського процесу.
Усі учасники зустрічі були згодні, що Мінська угода допомогла, здебільшого, зупинити масштабне кровопролиття. Проте чи то є саме та угода, імплементація якої принесе остаточний мир і стабільність, – це предмет великої дискусії. Підтримуючі мої аргументи, німецькі депутати наводили аналогію Мінська-2 з Дейтонською угодою, яка зупинила кровопролиття і заклала основу створення Боснії і Герцеговини. Зі свого боку, тільки зараз для багатьох стало зрозуміло, що Дейтон створив failed state – термін, який використовують російські пропагандисти щодо України.
Зазначу, що це була одна з найскладніших дискусій за мою нетривалу кар’єру в парламентській дипломатії, але, безумовно, найцінніший досвід. Доводилося опонувати як Андрію Хунко – депутату від Лівої партії, якому заборонено в’їзд до України через його відвідування окупованого Донецька з російської сторони, так і представникам міністерства закордонних справ і секретаріату Ангели Меркель, які беруть активну участь у Мінському процесі.
Я був здивований тим, що німецькі депутати з різних фракцій всерйоз думали, що в нас через місяць, у лютому, мають відбутися вибори на окупованій території. До того ж, рівень їхнього розуміння українських реалій просто вражає.
Почув думку, що ОБСЄ перебуває під великим тиском з боку низки сил щодо організації і визнання виборів на окупованих територіях. До речі, саме Німеччина стала у 2016 році головою в ОБСЄ. На запитання, що для німецьких депутатів важливе – номінальні вибори для закінчення конфлікту чи реальне волевиявлення народу, запевняли, що друге. Подивимося.
Радили виконувати Мінськ-2, бо там все є, що нам потрібно.
Я відповів, що, на жаль, Мінськ не звільнив Надію Савченко, яка голодує у російській в’язниці і не зберіг життя капітану поліції «Барні», який нещодавно отримав смертельне поранення, рятуючи людей під час ворожого обстрілу. Таку правду їм неприємно чути.
Окрім того, зазначу, що учасники зустрічі були здивовані тим, що ми як народні депутати не знаємо, коли буде фінальне голосування за зміни до Конституції щодо децентралізації + особливості самоврядування. До речі, всі називають ці зміни «special status» – спеціальний статус. Чи то тому, що легше вимовити, ніж «особливості самоврядування окремих районів», чи то через те, що так воно і є.
Під час обговорення німецька сторона цікавилась Маріуполем, намірами Путіна пробити дорогу в Крим і Придністров’я, також багато питали про президента і жодного разу не поцікавилися прем’єр-міністром.
Сумно констатувати, що Україна зникла з німецької порядку денного. Саме тому оцінка німецьких колег, які залишилися задоволені зустріччю, була дуже цінною. За словами організатора Марілуізи Бек, вона рада, що на зустрічі зі мною були депутати з усіх фракцій Бундестагу та ключових відомств.
Висловлюю величезну подяку Марілуізі – величезному другу України та людині, яка зробила дуже багато для зміцнення україно-німецьких відносин.
Народний депутат від фракції «Батьківщина» Олексій Рябчин, Facebook, 14 січня 2015 р.