Днями Київський міжнародний інститут соціології оприлюднив свіжі результати соціологічних опитувань.
Так, за останнім зрізом настроїв суспільства, перемогу на виборах Президента України, якби вони відбулися у квітні 2018 року, отримала б лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко (16,1% серед тих, хто визначився і збирається голосувати).
Перелік кандидатів, щодо яких міряється соціологія, дає можливість зробити висновок, що виборчі перегони обіцяють бути цікавими і нас чекає запекла боротьба за найвищу посаду в країні.
Одразу ж після появи результатів опитування ціла зграя «фейсбук-експертів» стали поважно пояснювати необ’єктивність такого дослідження, вказувати на соціологічну похибку та відсоток тих, хто ще не визначився, – мовляв, рейтинг нічого прогнозовано не означає.
Водночас, ті результати опитувань, котрі Петра Порошенка показують максимально високо в щаблі кандидатів на посаду Президента, ніж зазвичай, викликають чомусь значно менший десант критиків. Напевно тому, що там і похибка врахована, і вибірка більш репрезентативна.
Серед рейтингів політичних партій також перше місце за «Батьківщиною» – 14,4% тих, що визначились, готові віддати голоси на парламентських виборах за команду Юлії Тимошенко.
Але на питання політичних вподобань людей можна подивитися і під іншим кутом. На останніх місцевих виборах в об’єднані територіальні громади, які відбулися 29 квітня, «Батьківщина» вкотре отримала переконливу перемогу. За офіційними даними ЦВК станом на 10.05.2018 – це 272 депутата або 30.91%.
На другому місці – БПП «Солідарність» з нижчим на 7%, ніж у «Батьківщини» показником (23.75% або 209 депутатів).
Замикають трійку самовисуванці – 14,66% або 129 депутатів.
Показово, але такий результат не є випадковим і не може бути пояснений ніякими похибками. Перше місце «Батьківщини» на виборах в ОТГ – це об’єктивна закономірність, причому динаміка постійно зростає.
Якщо на виборах в ОТГ у 2016-2017 рр. «Батьківщина» отримала 28,6% підтримки, то у 2018 році це вже 35,4%, якщо рахувати відсоток від всіх партій, виключаючи самовисуванців.
Загалом за результатами шести хвиль виборів в ОТГ у 2016-2018 рр. «Батьківщина» займає перше місце (29,2% від загальної кількості депутатів обраних від партій). Шість хвиль виборів – це 522 ОТГ, загальна кількість мешканців яких складає більше 4 млн.
Мешканці ОТГ, які прийшли на вибори, – це такі самі респонденти соціологічного опитування, тільки більш масштабного. Питання лише у розмірі похибки (адмінресурсу та фальсифікацій), яка будуть застосована, щоби викривити підтримку «Батьківщини» з боку людей.
Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», Українська правда.Блоги, 10 травня 2018р.