П’ять років тому я прийшов у Верховну Раду початківцем. Тут не легко розібратися, хто з ким та проти кого…
Немов зговорилися. Кілька успішних бізнесменів, та відомих громадських активістів, що отримали запрошення приєднатися до нових політичних команд, та мають можливість бути вперше обраними до Верховної Ради запитали мене, чи варто йти на ці галери? Чи здатні вони зламати «систему»? Коли так стоїть питання, то моя відповідь — «ні». І ось чому.
П’ять років тому я прийшов у Верховну Раду початківцем. Амбітним, але зеленим політиком у всіх сенсах цього слова. Мав величезне бажання змінити країну. В моєму політичному CV — лише досвід організації проукраїнських мітингів в Донецьку та робота у The Washington Post. В професіональному — західна освіта, викладання в університеті та досвід роботи в зеленому бізнесі. Цього замало.
Будь яка бюрократія в світі чинить шалений опір всьому новому, а українська бюрократія це робить з посмішкою на вустах. Тут не легко розібратися, хто з ким, та проти кого. Але ясно, що всі проти тебе, якщо ти прийшов ламати та будувати нове. Тоді я зрозумів, що лише одного бажання, вкрай недостатньо. Мені знадобився щонайменше рік, щоб набратися «депутатського» досвіду, щоб зрозуміти, як папір з твоїм підписом легко зводиться нанівець, або долає саботаж бюрократії та призводить до реальних змін.
Отже, тепер я, молодий «ветеран» політичних баталій та законотворчих процесів даю всім моїм потенціальним колегам пораду, навіть 10 порад, що пришвидшує процес адаптації. А головне спонукає до рішучих дій.
1.Київ — це не вся країна.Регулярні зустрічі з виборцями та поїздки в районні центри, провінційні містечка, села — дає вам більш реалістичне уявлення про країну та її запит. За межами центральних районів мегаполісів люди живуть більш приземленими проблемами. Вартість комунальних платежів, ліків, замалі доходи та зависокі видатки. У вас точно буде можливість на реалізацію ваших професійних навичок. Витратите свій час на прості речі.
2.Регламент.Регламент Верховної Ради — це ваша Біблія на найближчі п’ять років. Правила, за якими ви будете жити та працювати під парламентським куполом. Тому раджу його вивчати. Я виграв у двох судових інстанціях справу про порушення Андрієм Парубієм, спікером парламенту Регламенту під час розгляду законопроекту про ринок електричної енергії, що стало майже прецедентом. Не часто голова Ради програє у судах депутатські позови.
3.Тренуйте свою стресостійкість.Навколо вас зміниться інформаційне поле. Зміниться до вас ставлення вашого оточення, друзів. Довіру громадянського суспільства доведеться заслужити з нуля. Вам потрібно навчитися витримувати пресинг, стреси, жити з недосипанням. Мій особистий рецепт — спорт та відпочинок з родиною. І внутрішнє розуміння навіщо ви взагалі йдете до влади.
4.Запам’ятовуйте як і за що ви голосували.Це допоможе на ефірах відбиватись від опонентів та звітувати перед людьми. До речі, будьте готові, що вам будуть згадувати всі ваші голосування. Був свідком, як до колег підходили люди і дякували, чи навпаки, сварили за їх позицію щодо голосування десятирічної давнини.
5.Знайте свої червоні лінії.Політика — це мистецтво компромісу, і ви будете змушені голосувати за закони, які вам не будуть подобатись. Але вони будуть корисні для країни. Чистоплюям, білоручкам та не командним гравцям, що піклуються виключно про свою репутацію, в Раді немає чого робити!
6.Будуйте коаліції.Не бійтесь просити про допомогу і радитись з більш досвідченими колегами. Критикуйте опонентів за їх політичні погляди чи вчинки, але без переходу на особистості. У вас можуть бути неочікувані союзники серед чужих і опоненти серед своїх. І ти ніколи не знаєш хто підставить плече. Людям буде байдуже кому ви продали душу і скільки кіл аду пройшли, їм важливий тільки результат.
7.Навчіться працювати з правками.Чомусь цим інструментом не всі мої колеги вміють вдало користуватись. Звичайно, легше підписати законопроект, над яким працювали інші колеги. Насправді, робота над правками може бути не менш ефективною, ніж робота над законопроектом.
8.Не підписуйте жодного законопроекту не читаючи.Ви дуже скоро зрозумієте хто серед колег гониться за кількістю, а хто жодним чином не підпише корупційний, лобістський чи неякісний документ. Лише один прокол — і вам перестануть довіряти. Станьте професіоналом і зробіть ваш підпис знаком якості.
9.Розбирайтесь в деталях. Будучи економістом за фахом та покликанням, я зрозумів чому ми маємо такі великі проблеми із законодавчими змінами лише коли почав заглиблюватися в усі нюанси юридичної техніки. Можна не отримати запланований результат не тому, що хтось буде опиратися вашим законам, а тому що навіть найкраща ідея буде гальмуватися через непрофесійність під час її написання, втрату деталей чи неповноту змін.
10.Використовуйте можливості на повну.П’ять років пройдуть дуже швидко. Не марнуйте час дарма. Для того, щоб як мінімум не було соромно дивитись людям в очі на вулиці. Як максимум для того, аби бути чесним передовсім із самим собою.
Також рекомендую прочитати «10 порад для майбутніх українських політиків», що я написав два роки тому, коли було вікно для дострокових виборів. Там про команду, соцмережі, іноземну мову та про формування репутації. Поради ще досі актуальні.
Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 4 червня 2019р.