Понад 81 млрд грн заборгували українці за комунальні послуги, за даними Державної служби статистики. Найбільше за газ, теплопостачання і гарячу воду.
Ця сума була актуальна на 1 лютого. Коли порахують його, березень і квітень – сягне понад 90 мільярдів, – говорить ексміністр з питань житлово-комунального господарства, народний депутат від «Батьківщини» Олексій Кучеренко – У збільшенні суми заборгованості винна й пандемія. В українців немає грошей платити комуналку.
Під час карантину уряд заборонив нараховувати пеню за несплату послуг. Це правильно?
– Кабмін вчинив непрофесійно. Людям фактично дали сигнал, що можна не поспішати з оплатою. Водночас Нафтогаз продовжує виставляти рахунки й штрафи за невчасні платежі за паливо теплокомуненерго й облгазам. Підприємства загнані в колосальні борги.
Що маємо робити?
– Найперше, визнати нездатність урядової команди й Національної комісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розв’язувати це питання. Їх усіх треба відправити у відставку й починати переформатовувати підходи до проблеми.
Чи варто анулювати борги найвразливішій категорії громадян?
– Потрібна реструктуризація, але розумна. Треба розібратися, хто й чому не платить. Якщо ж розробимо дурну систему та спишемо борги, то в дурнях опиняться ті, хто платять. А боржники вирішать, що й далі віддавати за комуналку не треба.
Субсидії за таких умов необхідні?
– Пільгу мають 3,1 мільйона домогосподарств. Це майже 20 відсотків населення. Для решти піднімаються ціни на газ й інші тарифи. Владі їх не шкода?
У державі відсутня тарифна політика. НКРЕКП провалила роботу. Нам не потрібна незалежна комісія. Вона має бути у складі уряду.
Що пропонуєте замість субсидій?
– Треба жорстке, продумане тарифне регулювання з боку держави. Бо насправді ніяких ринків у нас немає. Ні газового, ні теплового, ні житлового, ні електричного.
Ручне регулювання тарифів призведе до погіршення співпраці з МВФ.
– Треба запрошувати МВФ і говорити. Їх свідомо вводять в оману. Меморандум з фондом робили конкретні люди — членкиня наглядової ради Нафтогазу Ковалик, глава компанії Коболєв. Гарантую, що останній прописував пункти договору. У МФВ і сказали: «Раз берете на себе такі зобов’язання, то беріть». Я пояснив би партнерам, що реальних ринків у нас немає. А керівники Нафтогазу грабують українців.
Олексій Кучеренко, народний депутат від «Батьківщини», персональний сайт політика, 27 квітня 2021 року.