Олексій Кучеренко: Чи вистачить Україні газу до завершення опалювального сезону?

Станом на 13.12.2021, за даними оператора газосховищ «Укртрансгаз», загальний запас газу в газосховищах складає 15,1 млрд куб м. З таким обсягом газу в ПСГ Україна завершувала минулий опалювальний сезон 2020-2021.

На який обсяг газу Україна може розраховувати щодоби:

  • плюс 55 млн куб м – стільки газу видобувні компанії (державні і приватні) видобувають щодоби;
  • плюс 100 млн куб м – стільки газу можна максимально відбирати з поточним рівнем запасів в ПСГ (з падінням рівня запасів можливості добового відбору будуть зменшуватись);
  • мінус 10 млн куб м щодобово реекспортується в Європу, це газ, який європейські трейдери зберігали в українських ПСГ.

При мінусових температурах є абсолютно реальним виникнення щоденного дефіциту газу, коли ГТС (газотранспортній системі) для споживання необхідно 160-180 млн куб. м газу, а максимально ми можемо закачати в ГТС 120-130 млн куб. м газу.

Нагадаю, що два роки тому наша ГТС транспортувала близько 100 млрд куб. м газу, і, відповідно, у будь-який момент Україна могла законтрактувати та відібрати газ із ГТС із компенсацією на західному кордоні. Сьогодні ж такої можливості практично немає.

Зараз можна або купити дефіцитні 2 млрд куб. м газу, або запровадити Національний план дій на рівні кризової ситуації – це норма 6 статті закону “Про ринок газу”, за якого у разі дефіциту газу має відбутися відключення чи обмеження окремих споживачів.

Необхідно або думати звідки і за які кошти імпортувати газ, ціна якого в Європі у січні прогнозується на рівні мінімум 1500 € за 1000 куб м, або починати готуватись до запровадження Національного плану дій відповідно до ст.6 Закону України «Про ринок природного газу» – відключення окремих споживачів у разі дефіциту ресурсу.

Ми можемо закупити газ за наддорогою ціною і ми маємо єдину можливість закупити газ тільки у Словаччині. Але є певні ризики: Словаччина безпосередньо залежить від Росії, і може виникнути ситуація, коли ми не зможемо імпортувати ці 2 млрд куб м. газу. Щоденна можливість імпорту газу зі Словаччини становить 20-25 млн куб м. газу, тобто миттєво покрити цей дефіцит ми не зможемо.

Я хотів би дізнатися в уряду, чи готовий Національний план дій і чи обговорювалося питання щодо його запровадження на Раді національної безпеки та оборони (РНБО).

Олексій Кучеренко, народний депутат від «Батьківщини», Персональний сайт політика, 13 грудня 2021 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова