У нас дуже багато і голосно говорять про політику «шокової терапії», яка мала успіх у Польщі. Особливо в контексті зростання тарифів, урізання доходів населення і збільшення податкового пресу на бізнес.
Однак, забувають згадати про те, що політика «шокової терапії» застосовується в країнах, що переходять від соціалістичної планової економіки до ринкової. Україна в дев’яностих вже пройшла і через хвилю грабіжницької приватизації, і через хворобливі шоки скорочення зарплат і соціальних виплат.
Так, приватизація в Польщі супроводжувалася демонополізацією: були ліквідовані всі великі монополії і встановлені правила та умови, однакові для всіх, створено конкурентне середовище. В Україні, навпаки, 10% населення володіє 90% національного багатства.
Також у Польщі були різко знижені ставки податків для підприємців, а допомога ЄС була спрямована на підтримку малого та середнього бізнесу.
Міжнародна донорська допомога і кредитні кошти, які прийшли до Польщі, збагатили країну, а не окремих людей. А що ж у нас?
На сайті Мінекономрозвитку розміщені цікаві цифри: менш, ніж за рік міністерство «залучило» 3 млрд.542 млн. доларів і 896,6 млн. євро, з них 456 млн. доларів – на підтримку малого та середнього бізнесу. За оцінками експертів, потреба малого та середнього бізнесу в кредитах приблизно оцінюється якраз в таку суму.
Скажіть, хтось зустрічав звіт уряду і міністра про створених нових робочих місцях, зниження ставок кредитів для підприємців або про нові підприємства, на яких виробляється додаткова вартість, яка складає основу економічного зростання, на які і повинні направлятися такі колосальні кошти?
Я направила депутатський запит в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, в якому прошу надати суспільству документальний звіт про те, куди спрямовані більш ніж 4 мільярди доларів фінансової допомоги із зазначенням соціально-економічного ефекту, досягнуто в результаті її використання.
Погодьтеся, ми маємо право знати, адже це нам, нашим дітям і онукам багато років належить виплачувати численні кредити.
Відповідь Мінекономіки розміщу на своїй сторінці в Facebook.
Олександра Кужель, народний депутат України, член фракції «Батьківщина»,
Facebook, 25 вересня 2015р.