Відкриття ринку землі – вже не просто розмова, а реальна загроза. Так, в короткостроковій перспективі це принесе певний прибуток, але в довгостроковій – позбавить нас останнього.
До того ж розмір цього прибутку не співставний з тим, скільки міг би отримати бюджет, працюй у нас нормально аграрна промисловість, переробляй ми сировину в продукцію. Говорячи метафорично – можна розпродати все вудки, а можна роздати їх в умілі руки, щоб багато років ловити і продавати рибу.
Наслідки зняття мораторію і непродуманого відкриття ринку землі можуть бути катастрофічними. Ми маємо наочну ілюстрацію – те, що сталося з нашою промисловістю. Всі ми пам’ятаємо розмови про скажені перспективи і інвестиції, які велися під час введення ваучерів. Що зараз сталося з багатьма підприємствами, в тому числі і у нас, на Луганщині? У кращому випадку ми отримали істотне скорочення обсягів виробництва і штатів працівників. У гіршому – підприємства просто вирізали на металобрухт, цілі міста зіткнулися з безробіттям і занепадом. Те ж чекає і сільське господарство – землю скуплять іноземні монополісти, яким наші села, їх жителі та культурна спадщина не цікаві, цікавий лише прибуток.
В якості одного з основних аргументів державні мужі визнають, що є тіньовий оборот землі. Так боріться – на те і є у нас правоохоронні органи! Чи ми наївно думаємо, що в умовах тотальної корупції, землю реалізують на чесних аукціонах?
Питання такого масштабу необхідно приймати не 250 голосами депутатів, а на всеукраїнському референдумі. Про це говорила раніше і каже зараз лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, про це говорять асоціації сільгоспвиробників, про це говорять соціологічні дослідження, згідно яким близько 70% українців не підтримують і ніколи не підтримували продаж землі, адже земля – це не товар, вона не відновиться. В якості доказу ось вам одне з таких досліджень. Воно проведено в кінці 2018 року спільно КМІС, Центр Разумкова та Соціологічною групою Рейтинг.
Підводячи підсумки, скажу одне – якщо в нашому міністерстві аграрної промисловості не знають, як використовувати землю, це не привід відкривати ринок землі. Це привід привернути фахівців, яких у нас чимало, в тому числі і в нашій області, до всебічного аналізу проблеми і пошуку шляхів отримання максимальної вигоди з основного багатства нашої країни для кожного з нас – українців.
Крім цього, земля – це стратегічний ресурс нашої країни. Ми стаємо вразливими і фактично віддаємо нашу територію без всякої війни.
Я звертаюся сьогодні до всіх активістів, до всіх депутатів Луганщини із закликом об’єднатися і стати на захист національного багатства. Пропоную радам усіх рівнів прийняти звернення до Президента про продовження мораторію на продаж землі. Наша партія обов’язково виступить з такою ініціативою. В ім’я наших дітей, яких недалекоглядним рішенням монобільшості можуть залишити без спадщини – забрати у них нашу землю!
Олександр Романовський, голова Луганської обласної організації ВО «Батьківщина», 26 вересня 2019р.