Державна підтримка фермерства підвищить зайнятість на селі, збільшить надходження до бюджету та забезпечить населення якісними продуктами.
Обов’язковою умовою забезпечення ефективного функціонування фермерських господарств є сприятлива державна політика та державна підтримка у сфері фінансового та консультативно-наукового забезпечення. Про це свідчить досвід розвинутих країн Європи.
На жаль, українські малі фермерські господарства не забезпечені належною підтримкою з боку держави. В Україні є багато власників земельних паїв, які готові самі обробляти землю та вирощувати зернові культури, утримувати невеличкі тваринницькі ферми. Але вони не мають стартового капіталу для фермерської діяльності. А влазити в кредити з чималими відсотковими ставками теж не вихід.
У першому читанні Верховна Рада прийняла Законопроєкт, який передбачає надання фермерським господарствам грошової допомоги коштом бюджету.
Сьогодні під час засідання Комітету з питань аграрної та земельної політики, яке проходило в онлайн режимі, було прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання діяльності фермерських господарств (реєстр. № 4046 від 03.09.2020), прийняти у другому читанні та в цілому як Закон.
Адже цей законопроєкт передбачає надання новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення), фермерським господарствам, зокрема з відокремленими фермерськими садибами, сімейним фермерським господарствам, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів, грошової допомоги коштом державного і місцевого бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
Сподіваюся це і буде першим суттєвим кроком з боку держави для стимулювання розвитку малих фермерських господарств.
Що своєю чергою підвищить зайнятість населення, посилить конкуренцію і збільшить податкові надходження до бюджету. Фермерські господарства мають велику цінність з погляду працевлаштування, стійкого використання природних ресурсів і забезпечення населення визначеними видами продовольства.
Також Комітет рекомендує Верховній Раді України підтримати підготовлену до другого читання порівняльну таблицю проєкту Закону про фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (реєстр. № 3205-2 від 25.05.2020) з поправками, поданими від Комітету.
Олег Мейдич, народний депутат від «Батьківщини», Fасеbook, 31 березня 2021 року.