Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн відповіла на звернення Генерального секретаря Європейської конфедерації профспілок Естер Лінч щодо нинішніх реформ трудового законодавства, загального функціонування соціального діалогу та становища профспілок в Україні.
У листі президентки Європейської комісії йдеться про те, що Комісія високо цінує зусилля, які докладають українські профспілки для допомоги населенню в нинішніх надзвичайно складних умовах, і відзначає важливість участі соціальних партнерів у відновленні країни.
«Я належним чином врахувала занепокоєння, висловлені у Вашому листі щодо нинішніх реформ трудового законодавства, загального функціонування соціального діалогу та становища профспілок в Україні, – відзначається далі у листі. – Дозвольте мені ще раз наголосити на тому, що Комісія надає важливу роль соціальному діалогу як необхідному та корисному інструменту ефективно функціонуючої соціальної ринкової економіки. Нещодавно це було ще раз підтверджено у Повідомленні Комісії «Зміцнення соціального діалогу в Європейському Союзі: використання його повного потенціалу для управління справедливими перехідними процесами» та у пов’язаній з ним пропозиції щодо Рекомендації Ради, яка визначає шляхи подальшого зміцнення країнами соціального діалогу та колективних переговорів на національному рівні.
У Повідомленні чітко вказано на необхідність сприяння соціальному діалогу та колективним переговорам як складовим процесу розширення ЄС. Повноправне членство українських профцентрів Конфедерації Вільних профспілок України, ФПУ в Європейській конфедерації профспілок сприяє підготовці українських профспілок до повноцінної участі в соціальному діалозі на рівні ЄС.
Урсула фон дер Ляєн зауважує, що комісія систематично наголошує на необхідності покращення та просування соціального діалогу під час зустрічей з українською владою, як на міністерському, так і на технічному рівнях, та враховує результати міжнародних розглядів, зокрема, пов’язаних з імплементацією конвенцій Міжнародної організації праці про свободу асоціації та сприяння колективним переговорам.
Стосовно конкретного проєкту закону «Про працю», то президентка Єврокомісії повідомляє, що з Україною продовжується технічний обмін думками з метою надання їй підтримки для розробки законодавства відповідно до законодавства ЄС, а також заохочення та поваги до соціального діалогу.
Нещодавно опублікований робочий документ Комісії, який містить аналітичний звіт для України у відповідь на її заявку на членство в ЄС, також вказує на необхідність усунення Україною значних недоліків у трудовому законодавстві та покращення соціального діалогу. ЄС продовжуватиме стежити за змінами трудового законодавства України та заохочуватиме належне залучення соціальних партнерів до його підготовки.
Михайло Волинець, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 22 березня 2023 року.