Як щодо посилення відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат?
З початком роботи Верховної Ради вчергове планую винести на розгляд «слугами народу» законопроєкт, яким буде посилюватись відповідальність роботодавця перед працівником в частині вчасних розрахунків.
Проблема затримки зарплат актуальна як ніколи – станом на кінець року борг перед працівниками економічно активних підприємств сягнув рекордних 4 млрд грн.
Варто зазначити, що право на заробітну плату, не нижчу від встановленої законом, а також на своєчасне одержання винагороди за працю гарантується частинами 4 і 6 статті 43 Конституції України і частиною 1 статті 2 Кодексу законів України про працю (КЗпП).
Ст. 24 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Сьогодні чинні положення статті 175 Кримінального кодексу України встановлюють кримінальну відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності.
Разом з тим, ч. 3 цієї статті встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату зарплати або іншої встановленої виплати громадянам.
Тобто, виходячи із цієї норми, наприклад, керівник підприємства може роками не платити зарплату своїм працівникам, а якщо справа доходить до суду, то щоб уникнути кримінальної відповідальності він здійснює всі необхідні виплати.
Така норма є вкрай ганебною та такою, що нівелює правосуддя як таке.
То ж доопрацьовую проєкт закону про посилення відповідальності осіб, винних у невиплаті зарплати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати та унеможливлення уникнення ними покарання за скоєний злочин.
Михайло Волинець, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 11 січня 2022 року.