Якщо урядовці не хочуть дотримуватись світових стандартів праці – хай будуть готові до санкцій та статусу нев’їзних.
Україна увійшла до щорічного звіту Комітету експертів щодо застосування конвенцій та рекомендацій Міжнародної організації праці (МОП).
Причина — невиконання положень конвенцій МОП. Зокрема щодо виплати зарплати та її мінімального розміру (№ 131, № 95 та 173), діяльності інспекції праці (№81 та №129).
Висновки Комітету експертів були зроблені у тому числі на основі подання КВПУ щодо неефективної інспекції праці, невиплати зарплат та її мізерного рівня. Зараз ми бачимо, що позитивних змін у цьому напрямку немає – вчителі, залізничники, гірники вибивають свої зароблені чесною працею кошти, виходять на протести.
Нашим можновладцям, які відверто зневажаюсь міжнародні трудові стандарти, слід пам’ятати про справу Білорусі. Коли порушення конвенцій МОП та прав профспілок закінчилися персональними санкціями для представників режиму Лукашенка. Урядовці стали нерукопожатними, Канада та країни ЄС виключили Білорусь з системи торговельних преференцій, що призвело до відчутних економічних втрат.
Україна у свою чергу підписала угоди про вільну торгівлю з ЄС та Канадою, що містять розділи, присвячені гарантіям трудових прав та посилання на стандарти МОП. То зрозуміло, якими санкціями загрожує їх невиконання?
Напередодні прийняття рішення щодо рабського закону про працю, урядовцям варто пам’ятати, що міжнародною спільнотою контролюється виконання гарантованих конвенціями МОП трудових прав. Переступати через них, замахуватись на свободу асоціацій (Конвенція МОП 87) нашій владі не варто. Це слизький шлях, який веде до персональних санкцій.
Михайло Волинець, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 17 лютого 2020 року.