Михайло Цимбалюк: Влада мусить слухати й чути медиків, які перебувають на «передовій» боротьби з коронавірусом

Пандемія коронавірусу та карантин в Україні змінив звичайний режим роботи мільйонів українців та тисяч приватних і державних установ – лікарень, зокрема. А відповідно безпека, дотримання санітарних та протиепідеміологічних норм зараз на першому місці.

Очевидно, що медична галузь нашої країни не була готова і три місяці тому, і зараз до напливу хворих на коронавірусну інфекцію як це було в Іспанії, Італії чи США. За роки незалежності українську медицину не змогли належно реформувати, аби кожен громадянин своєї країни міг бути впевнений в тому, що держава гарантуватиме якісний лікарняний догляд.

Тому медики стали першим форпостом у боротьбі з коронавірусом – вони йшли на «бій» з невідомою інфекцією без належного захисту і допомоги з боку держави, організовували роботу опорних лікарень і ухвалювали рішення лише з висоти власного професійного досвіду.

Багато незрозумілостей було ще у березні – чи медики повністю перекваліфікувалися на коронавірус, а інших пацієнтів просто відсунули у пріоритетності. Так, у МОЗ закликали при перших ознаках ГРВІ телефонувати сімейному лікарю, а що робити, якщо симптоми інші, або людина тривалий час проходить лікування?

У країні тимчасово припинили планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних і термінових. Також у міністерстві пояснювали, що допомогу здійснюватимуть при ускладненому перебігу вагітності та пологах, у спеціалізованих відділеннях закладів охорони здоров’я при онкологічних захворюваннях, при захворюваннях, що потребують кардіоторакальних оперативних втручань у разі, коли припинення такої медичної допомоги несе серйозний ризик для життя та здоров’я…

Практично усі опорні медзаклади України, які мали широкий спектр лікування зорієнтувалися на лікування коронавірусних пацієнтів, а інших хворих просто виписували додому або ж пропонували самостійно добиратися до спеціалізованих лікарень, які працювали подекуди й за сотні кілометрів.

У таких умовах хворі просто опускали руки, бо коли від них відвертається держава, то єдина надія – це підтримка рідних і небайдужих…

Окрім того, варто наголосити і на тому, що на час карантину в країні не припинився ріст й на інші захворювання пацієнтів, які потребують постійного лікування та нагляду, зокрема це низка хронічних недуг, туберкульозу, гепатиту тощо. У багатьох випадках хворі, аби оформити перебування у лікарні, вимушені були здавати тест на наявність коронавірусу – проблема в тому, що такі аналізи проводять лише в опорних медзакладах і важкохворим потрібно було вистоювати годинні черги (наражаючи себе та інших на небезпеку), аби все ж таки отримати доступ до лікування.

Складається враження, що в Україні немає інших захворювань, бо основна увага медиків зараз прикута лише до нового вірусу, а решта – нехай зачекає. Такий підхід є хибний і не до кінця логічно продуманий.

До прикладу, у Львові частина лікарень припинили приймати пацієнтів відповідно до свого профілю, усі пацієнти були виписані або переведені у інші заклади охорони здоров’я. Таким чином, звільняли місця і готувалися до прийому пацієнтів, але, на щастя, вони пустують, бо хворі наразі лікуються в обласній інфекційній або шпиталі біля Львова.

Але таке «перестрахування» зупинило медицину загалом – й досі лікарні приймають лише термінові поступлення…

Логістика прийому пацієнтів з підозрою на коронавірусну інфекцію за ці два місяці карантину ефективно так і не напрацьована. В Україні нібито вже розроблені маршрути, куди саме шпиталізують інфікованих, а чиновники в один голос переконують, прописка не має значення.

Але по факту маємо зовсім протилежну ситуацію. Напередодні журналісти натрапили на історію онкохворої жінки з коронавірусом, яку в тяжкому стані на апараті ШВЛ повезли з Києва за 80 кілометрів до районної лікарні Кагарлика, де погодилися прийняти важку пацієнтку з сільською пропискою. В цьому конкретному випадку вини медиків, переконаний, немає, тут просто відсутня комунікація МОЗу з лікарями на місцях. Й складається враження, що слухати наразі ніхто не хоче…

Бо поки одні наражають себе на небезпеку – інші намагаються увірвати «ласий шматок».

Служба безпеки України повідомила, що розпочато кримінальні провадження проти шести компаній, які здійснювали несумлінні закупівлі. Серед іншого – не постачали товари після отримання грошей, демонстрували погану якість тощо.

А в підсумку бачимо, що близько 20% інфікованих коронавірусом COVID-19 в Україні – це медичні працівники: лікарі, медсестри, санітари…

Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», «РЕЗОНАНС», 29 травня 2020 року.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова