Михайло Цимбалюк: В Україні ще не напрацьована якісна законодавча база для легалізації зброї

Верховна Рада України цього тижня так і не дійшла до розгляду законопроєктів про обіг цивільної вогнепальної зброї – два проекти Законів переносили з дня на день, але так їх і не розглянули. Таке затягування зрозуміле, оскільки будь-які пропозиції щодо зброї у суспільстві сприймаються неоднозначно.

Навколо теми легалізації короткоствольної вогнепальної зброї дискусія триває з початку часів української незалежності. Так, більшість політиків та експертів наголошують на тому, що громадськість не готова до такого кроку. Наразі ж українцям дозволено легально володіти вогнепальною мисливською зброєю різного типу – починаючи від помпових рушниць, закінчуючи різноманітними карабінами, які за своїми характеристиками мало чим відрізняються від автоматичної зброї військовослужбовців.

Особливо гостро питання легалізації зброї постало з початком російсько-української війни, коли на мирні території почали безконтрольно завозити найрізноманітніші види вогнепальної зброї. За статистикою, від рук злочинців тільки на місці злочину щорічно гине щонайменше десять тисяч наших співгромадян.

За опитуваннями, лише 18% українців повністю підтримують ініціативу легалізації зброї в державі; 47% наших громадян однозначно проти, решта – не визначилися.

Якщо проаналізувати досвід пострадянських країн Балтії, Грузії та Молдови доводить, що забезпечення громадянам права на самозахист за допомогою цивільної вогнепальної зброї протягом року з моменту ухвалення відповідних законів знижує вуличну злочинність до 60%.

Досі в Україні відсутні статистика і прозорі реєстри, які б дозволили встановити точну кількість зброї у населення, бо її кількість може зменшуватися через те, що її не перереєстровують.

За інформацією МВС України, станом на сьогодні громадяни легально володіють зброєю у загальній кількості понад мільйон одиниць, серед них 900 тисяч – це вогнепальна зброя.

Зараз у парламенті розглядають проєкт Закону, який передбачає запровадження Єдиного державного реєстру цивільної зброї. За аналогією з посвідченням водія, запроваджується посвідчення власника зброї, у якому зазначаються категорії зброї, яку може набути власник посвідчення. Крім цього, на кожну одиницю зброї запроваджується технічний паспорт, у якому зазначаються відомості про власника та серійний номер зброї.

Також документ запроваджує обов’язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

Документом також визначаються заборонені до цивільного обігу вогнепальна зброя, бойові припаси до неї, частини зброї та додаткове обладнання до зброї, а також встановлюються загальні засади спеціального обігу вогнепальної зброї та бойових припасів і діяльності стрілецьких тирів і стрільбищ.

Підсумовуючи, варто наголосити на тому, що усі подані до розгляду парламентом законопроєкти щодо зброї необхідно об’єднати та підготувати один, і вже тоді його виносити до сесійного залу.

Оскільки зараз немає гарантій, що та людина, яка зареєструє короткоствольну зброю, не буде її використовувати на вулиці або в автомобілі, оскільки це може спричинити хаос, тим більше, коли в країні складна соціальна ситуація і настрої населення доволі радикальні та небезпечні.

 

Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», Резонанс, 5 лютого 2021

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова