Михайло Цимбалюк: Україна на порозі нової хвилі безробіття

Практично усі світові експерти вже прогнозують восени новий виток поширення коронавірусної пандемії, а відтак, очевидно, що це завдасть нищівного удару по всій світовій економіці.

В Україні, де урядовці так і не зуміли напрацювати чіткої програми розвитку малого та середнього бізнесу і підтримки підприємців в умовах карантину, ситуація з економікою є дуже невтішною. Фінансові втрати практично кожного українця – безповоротні, що позначиться на новому скороченні робочих місць.

Так, зараз рівень безробіття в Україні складає до 15%, а в кількісному вимірі це щонайменше 2,5 мільйони осіб. Фахівці у своїх прогнозах до кінця цього року не надто оптимістичні – стверджують, що кількість безробітних сягне до 3 мільйонів людей… Погодьтеся, що такі цифри катастрофічні, тобто є всі підстави говорити, що кількість наявних вакансій може, на жаль, і надалі зменшуватися. А це значить, що конкуренція зросте ще більше.

Абсурдний факт. У службах зайнятості звітують, що кількість безробітних зменшується, але водночас меншає і сплата ЄСВ. Це говорить про те, що ті люди, які втрачають статус безробітних, або йдуть на підприємства, які працюють «в сіру», тобто збільшують тіньовий сектор, або поповнюють ряди заробітчан, які виїжджають за кордон. І це дуже серйозна проблема для наших урядовців.

Насправді ж кількість тих, хто був на реєстрації у Центрі зайнятості зменшується, бо навіть на прикладі одного районного такого закладу можемо спостерігати тенденцію, що люди виписуються не через те, що держава забезпечила їх робочими місцями, а через те, що українці масово продовжують виїжджати закордон у пошуках кращої роботи і відповідних заробітків. Сотні автобусів із заробітчанами у західному напрямку можемо спостерігати на пунктах пропуску…

Кабмін зробив помилковий прогноз зростання безробіття наприкінці минулого року і недооцінив ризики, пов’язані з карантином. А це був обов’язок Міністерства економіки, до якого нині відноситься Служба зайнятості. Прогнозувалося, що офіційний рівень безробіття буде не більше, ніж 250 тисяч, і з цього був розрахований бюджет фонду. Сьогодні ж він абсолютно дотаційний, живе тільки за рахунок допомоги від держави.
Тим паче, що через постійне і масове звернення безробітних до центрів зайнятості в системі опрацьовують заявки на допомогу й надалі впродовж 10 днів. А тому в терміновому порядку потрібно передавати центри зайнятості з-під контролю Мінекономіки до Міністерства соціальної політики – як це було ще донедавна.

Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 18 серпня 2020 року.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова