Михайло Цимбалюк: Тарифно-субсидійний колапс

Українці заборгували 82 мільярди гривень за послуги житлово-комунального господарства.

Ця вкрай неоптимістична цифра вкотре підкреслює складність економічного становища громадян України, а отже наближення ще більш катастрофічних тенденцій у фінансовому житті нашої держави. Незначним порятунком мало б стати надання субсидії, але в цьому році Кабмін навпаки вирішив скоротити суму субсидійних коштів у бюджеті на майже 3 мільярди у порівнянні з минулим роком.

Зрештою і це не все – остерігаючись того, що грошей в бюджеті не вистачить вирішили запровадити додаткові перепони у призначенні субсидій. Наразі в Україні готують масштабні перевірки одержувачів соціальної допомоги. На офіційному сайті Мінсоцполітики виставлено на громадське обговорення проєкт постанови Кабміну, яким прописується порядок цих перевірок. Втім така ідея порушує законодавство і Конституцію. Так, згідно з ідеєю українських горечиновників, інспектори ходитимуть по домівках українців, вивчаючи на практиці, як живуть ті, хто претендує на бюджетні гроші або вже їх отримує.

Якщо не впустити контролерів до оселі, виплати автоматично припиняються. Це не конституційно, адже житло людини є недоторканним, потрапити до нього без дозволу власника можна лише за рішенням суду, а отже власник житла не повинен бути змушеним впускати «газових контролерів» у свій дім. Крім того, Конституційний суд свого часу вже вказував на неприпустимість припинення соціальних виплат, якщо немає вагомих доказів, що людина отримує їх незаконно.

Очікувано, що така урядова ініціатива в парламенті викличе супротив, оскільки в країні вже суттєво зменшили виплати субсидій, а платоспроможність українців перебуває на низькому рівні.

Тим більше, що з 1 жовтня уряд має намір скасувати 50% підвищення соціальних нормативів споживання енергоносіїв, що дозволить зменшити розміри субсидій.

Ці нормативи були підвищенні у 2020 році у зв’язку з пандемією, але тепер їх хочуть повернути до колишніх значень. Тобто субсидія буде призначатись вже на менший обсяг споживання енергоресурсів, а решту спожитого доведеться оплачувати за повною ціною.

Навесні 2020 року йшлося про збільшення на 50% соціальних нормативів на ЖКП при призначенні субсидій. Цю норму відновлять у випадку, якщо регіон потрапить у червону зону.

Варто наголосити, що система автоматичного призначення субсидій ще більш-менш діє лише у великих містах. Водночас у малих містах і ОТГ вона не працює. Людям доводиться заново збирати папери, щоб отримати допомогу на оплату житлово-комунальних послуг. Така нестабільність у питанні субсидій і пільг на житлово-комунальні послуги свідчить про відсутність урядової стратегії щодо призначення допомоги від держави.

Відтепер у багатьох випадках доцільність призначення субсидії визначатимуть інспектори Національної соціальної сервісної служби та її територіальні органи, які контролюватимуть отримувачів субсидій і вимагатимуть повернення коштів у випадку, якщо визначать, що сім’я одержувала допомогу безпідставно. Вони матимуть право вимагати повернення у бюджет субсидії, що виплачувалась протягом кілька років. Але доки в держави немає чітких критеріїв для визначення, хто потребує субсидії, залишатиметься дуже великий вплив суб’єктивного чинника, а відтак і простір для корупції та зловживань.

Окремою темою є банальне приниження українців, до якого вдається влада. В Україні з 6 липня повноцінно запрацювала процедура автоматичного списання боргів на вимогу державних і приватних виконавців. Так, автоматично списуватимуться борги за аліменти, житлово-комунальні послуги, зарплати та штрафи – в тестовому режимі в цій системі працює вже 44 українських банки. Це ні що інше, аніж приниження, яке влада, не думаючи стратегічно, використовує, аби забрати в українців останнє зароблене. Адже багато українців відмовляться від дешевого газу тільки для того, аби не мати справи з інспекторами і не дозволяти чиновникам зазирати у кожен закапелок свого дому, свого особистого простору. А погрози «повернути усі гроші за субсидію» є ще більш принизливими, бо фактично кожного українця, який потребує допомоги влада перетворює у прохача і потенційного злодія… А це уже злочин проти Гідності… Проти Гідності, за яку на Майдані гинули найактивніші українці, а на фронтах російсько-української війни віддають свої життя новітні Герої України.

Але влада про це не думає… влада шахраювато залякує, принижує й обманює нас, не розуміючи, що реакція українців не забариться…

Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», ЦЕНЗОР.НЕТ, 20 серпня 2021 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова