Уже влітку цього року набере чинності земельна реформа, яку дуже активно лобіюють у владній монобільшості. Знаково було й те, що в час локдауну парламент на карантин не пішов, а розглядав правки до одного з земельних законопроєктів.
Насамперед дозволять брати кредити під купівлю землі, а заставою буде та ж сама земля. Якщо враховувати, що банки у нас здебільшого з іноземним капіталом, а повертати кредит буде непросто, то земля опиниться в руках чи то банків, чи то іноземців… Пропоноване законодавство знімає поважний термін «особливо цінна земля», яка раніше слугувала високим врожаям чи науково-дослідним звершенням. Іншими словами, нівелюється вартість ґрунтів… Можна буде продавати і заповідні землі…
З контролюючих органів знімають функції нагляду за роботою землевласників – сівозміни, внесення «хімії» стануть прерогативою користувачів, які будуть вихолощувати наші чорноземи. Більше того, новітнім власникам дозволять знімати верхній родючий шар ґрунту. Власники здобувають право видобувати зі своїх ділянок пісок, гравій, ба більше, навіть нафту, якщо вона там буде…
Влада каже, що все це буде стосуватися земель за межами населених пунктів, добре знаючи, що ці землі, як правило, уже у довгострокових орендах і чи не першими можуть піти під купівлю-продаж. Вноситься поняття право продажу оренди. Що це таке? От селянин дав аграрникові в оренду свій пай для обробітку, а орендар раптом віддав право користуватися чужим паєм іншому аграрникові. За тим ланцюжком потім селянин може так і не знайти, хто ж насправді обробляє його пай і наживається на ньому. У владі кажуть, що не будуть дозволяти іноземцям скуповувати наші ґрунти. Але в Україні уже 5 мільйонів гектарів обробляють іноземці навіть з таких екзотичних країн як Китай. Якщо якийсь товстосум-іноземець захоче придбати наші ґрунти, то хіба не знайде в Україні якусь підставну особу? Та легко… Законодавець хоче ввести норму про те, що землі несільськогосподарського призначення можуть продавати без відома самих громад…
До речі, вартість української землі навмисне занизили до 20-25 тисяч гривень за гектар з тим, щоб її швидше купили. І це у той час, коли, наприклад, в Німеччині, де ґрунти не надто родючі, гектар коштує 4-5 тисяч євро. Згідно із запропонованими законодавством змінами, можуть продавати і наші городи та пасовища… Все це в сукупності дозволить певним олігархічним кланам на свій розсуд і на власну кишеню провадити земельну реформу, у якій, якщо хтось і програє, то прості люди.
Саме тому фракція «Батьківщини» у парламенті намагається щоразу нагадати президенту, що він обіцяв один з перших законів – закон про референдум. І першим питанням, з яким треба буде йти радитися до народу, має бути земельна реформа. Без думки людей впроваджувати такі кардинальні реформи не можна, бо що потім залишати нащадкам і як їм в очі дивитися?
Тому референдум з приводу земельної реформи необхідний і фракція «Батьківщини» на цьому наполягає!
Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 12 травня 2021 року.