Михайло Цимбалюк – Невідворотність фінансового колапсу: спершу припинити виплачувати лікарняні, а потім… і пенсії

Затримка виплат лікарняних та декретних Фондом соціального страхування сьогодні складає 21 робочий день або 1,8 мільярди гривень. По факту це не 21 день, а приблизно місяць, оскільки не враховується період подачі документів та їхнє опрацювання. 

Також непрофінансованими залишаються заяви-розрахунки на трохи менше одного мільярда гривень, термін оплати яких складає 10 робочих днів відповідно до законодавства. Такі катастрофічні цифри заборгованості не є якоюсь міфічною перевантаженістю системи чи щось на зразок того… Ні, просто ми стаємо на тонку кригу фінансового колапсу і ця крига починає тріщати.

Частина соціальних виплат опинилась під загрозою ще з початком дії карантину. Але упродовж кількох місяців проблеми з виплатою лікарняних загострилися до критичного рівня. Доходів Фонду соціального страхування України не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування допомог і виплат.

У Фонді соцстраху пояснюють, що така заборгованість була накопичена у грудні минулого року через різке зростання видатків, що пов’язано із додатковим навантаженням, яке Фонд отримав через пандемію – тоді суттєво зросли видатки за лікарняними, також на Фонд було покладено фінансування самоізоляції українських працівників (коли люди закривалися у будинку на два тижні після перетину кордону або після контактів з хворими на ковід), страхові виплати медикам тощо.

Проте основним джерелом наповнення бюджету Фонду соціального страхування є єдиний соціальний внесок, а за даними Податкової служби борг підприємців по його сплаті наразі складає 12 мільярдів гривень. Саме тому ми не можемо сприймати заяви про перевантаженість системи виплати соціальної допомоги як якесь тимчасове явище, яке невдовзі вдасться нейтралізувати. В умовах нинішньої державної економічної політики не вдасться. Це неможливо, але надходжень стає все менше, а заборгованість зростає. У комплексі це наближає Україну до повного колапсу у соціальній сфері.

Витрати Фонду на поточний рік складають майже 33 млрд грн, а за статтею «Тимчасова втрата працездатності, в разі ізоляції від COVID-19, у зв’язку з вагітністю та пологами і на похорон» – 19,9 млрд грн. Звідси можна зробити висновок, що при розрахунку витрат Фонду була недооцінена багатоаспектність наслідків поширення коронавірусної інфекції, і тепер потрібно терміново шукати додаткові кошти.

Ситуація з Фондом соціального страхування є маркером, який вказує на можливе виникнення нових проблем. У тому числі з Пенсійним фондом, який також наповнюється від ЄСВ, і там також протягом перших двох місяців фіксуються мільярдні недонадходження від ЄСВ. При цьому, жодних перспектив до покращення ситуації поки не видно. Особливо ця проблема стає актуальною в зв’язку із локдауном та карантином, який  переважно б’є по малому бізнесу – платників стане ще менше. Крім того, в країні зберігаються всі передумови до подальшого зростання безробіття, особливо, якщо карантин затягнеться.

І, звісно, хотілось би завершити текст можливістю оптимістичного сценарію, але жоден з кроків влади простору для оптимізму не залишає. Схоже на те, що урядовці просто опустили руки і просто спостерігають як країна скочується у прірву фінансового колапсу.

Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», ЦЕНЗОР. НЕТ, 19 квітня 2021 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова