Цього тижня Верховна Рада України проголосувала Державний бюджет на 2021 рік – за нього проголосували 289 депутатів.
Схвалення бюджету відбулося на два тижні пізніше визначених Бюджетним кодексом термінів. Власне, деякі із норм цього кодексу депутати змінили окремим законом безпосередньо перед ухваленням самого бюджету на 2021 рік. У попередні роки народним обранцям так само доводилося змінювати Податковий кодекс, аби податкова система країни «вписувалася» у доходи та видатки конкретного бюджету.
Фракція ВО «Батьківщина» проголосувала за проєкт Державного бюджету на 2021 рік оскільки він передбачає підвищення зарплат для вчителів і лікарів та безкоштовні вакцини для людей. Ми усвідомлюємо, що чимало інших видатків (чи відсутність цих видатків) є спірними, дискусійними, дражливими питаннями, але в умовах теперішнього парламенту нам усім доводиться балансувати для того, аби хоч якось покращувати добробут українців і не допустити повного колапсу економіки і держави.
Ще заздалегідь наша команда ставила перед Кабміном дві принципові позиції, які гарантовано повинні були бути прописані у головному кошторисі країни. Перша – щоб у спецфонді була захищена стаття на доплати медикам, лікарям і молодшому медичному персоналу саме зі спецфонду, щоб закрити тему про те, з якою заробітною платою в наступний рік ввійдуть медики. Друга позиція, яка є досить суттєвою, – з якої зарплати стартує початківець-вчитель, який прийшов викладати в школу.
Уряд запевнив, що у наступному році передбачено виплату підвищених зарплат медикам, які залучені до протидії коронавірусній інфекції. Також зі спеціального фонду буде профінансовано безкоштовну вакцинацію для українців. також мають зрости і зарплати вчителів: вчитель без категорії, тобто після університету отримуватиме базово 9511 гривень(було 7580), а педагог вищої категорії отримував 9600 гривень, а буде отримувати 13 400 гривень.
Тепер детальніше про Державний бюджет – на 1 січня заплановане підвищення мінімалки до 6000 гривень на місяць залишилося в силі, а от від липневого зростання до 6500 гривень уряд відмовився і переніс його аж на грудень наступного року. З одного боку, це зменшить надходження від податку на доходи фізичних осіб та ЄСВ, яким, зокрема, фінансується і Пенсійний фонд, фінансування якого через це урізали на 8,5 млрд грн. А з іншого – заробітні плати потрібно підвищувати, тому однозначно відповісти на питання, що доцільності скасування росту «мінімалки» у липні складно.
Також, згідно із Бюджетним кодексом, на медицину має йти не менше 5% ВВП, але наразі поки що видатки доводиться балансувати із доходами.
В остаточному варіанті кошторису на 2021 видатки на безпеку й оборону збільшили на 158,7 млн грн, зокрема, більше коштів отримали міністерство оборони (121,7 млн грн), а також головне управління розвідки та МВС.
Також варто наголосити, що у Бюджеті на 2021 рік залишили акциз продажу пального для місцевих громад, а це приблизно 7-8 мільярдів гривень для органів місцевого самоврядування. Для громад це дуже важливо, адже у дохідних частинах бюджетів ОТГ вагому частку займають саме надходження акцизу з продажу пального.
Продовжено й норму про податки, які сплачує до місцевих бюджетів «Укрзалізниця». Йдеться про податок на землю під залізничним полотном і акциз iз палива, яке використовують тепловози. «Укрзалізниця» неодноразово виступала за скасування цих податків.
Голосуючи за бюджет, ми передовсім керувалися його принциповими позитивними моментами й усвідомлювали, що в умовах монобільшості зробити кошторис ідеальним все одно не вдасться…
Попереду в нашої країни дійсно багато викликів, адже за всіма прогнозами експертів, в економічному плані Україні впродовж 2021 року буде перебувати під загрозою перманентної кризи. Адже усі наслідки коронавірусу і необдуманої економічної політики країна найбільше відчує наступного року. Тому завданням кожного народного депутата є зрозуміти власну відповідальність за ситуацію, яка відбувається в Україні і намагатися, незалежно від політичної приналежності, разом подолати кризові явища і дати шанс на розвиток українському суспільству.
Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», ЦЕНЗОР. НЕТ, 16 грудня 2020 року.