В Україні набув чинності закон про протидію коронавірусу COVID-19. Серед іншого він передбачає штрафи за порушення карантину та кримінальну відповідальність за недотримання санітарних правил і норм.
Якщо попередні дні правоохоронці проводили здебільшого роз’яснювальну роботу з населенням, то тепер вони матимуть повне право штрафувати порушників карантинних заходів.
Кодекс про адміністративні правопорушення парламент доповнив положенням, яке передбачає відповідальність за недотримання правил карантину та санітарно-гігієнічних норм. За такі дії для громадян передбачили штраф від 17 до 34 тисяч гривень, а для посадових осіб – від 34 до 170 тисяч гривень.
Крім того, Рада у Кримінальному кодексі посилила відповідальності за порушення санітарних правил і норм, якщо воно призвело до поширення захворювання. Штраф за такі дії вирішили збільшити з 1700 гривень до 17-51 тисяч гривень. Якщо раніше ця стаття передбачала також покарання у вигляді арешту на строк до 6 місяців та обмеження волі до 3 років, тепер може передбачати також позбавлення волі на строк до 3 років.
Зараз, якщо водії громадського транспорту не дотримуватимуться вимог Кабміну або органів місцевої влади – поліція матиме право скласти протокол про порушення на водія транспортного засобу або його роботодавця. Таку ж відповідальність нестимуть і керівники закладів громадського харчування, місць масового скупчення людей.
Варто наголосити, що дотримання карантинних заходів – це насамперед особиста відповідальність кожного з нас, а правоохоронці лише повинні контролювати цей процес. Зрештою, в країні є багато осіб, які скептично налаштовані до превентивних заходів – і в цьому випадку мають спрацювати саме органи МВС.
Якщо проаналізувати минулу добу, 19 березня, поліцейські в усій Україні зафіксували 270 порушень правил карантину задля недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19.
Адмінпротоколи були складені за ст. 44-3 (недотримання правил щодо карантину людей) Кодексу України про адміністративні правопорушення. І це, погодьтеся, невелика частина з усіх наявних…
Ми вкотре наголошуємо, що допустити легковажності, як це було в Італії, наша країна просто не має права, бо кожен усвідомлює рівень нашої й італійської медицини. Тому вберегти себе, своїх рідних, знайомих, співгромадян можемо лише тоді, коли підемо на власну самопожертву у своєму часі, спілкуванні з друзями і навіть тимчасовою втратою роботи. На першому плані – збереження людського життя.
Так, за попередніми домовленостями, санітарна служба буде офіційно повідомляти поліцію про кожен випадок інфікування, припис та метод ізоляції інфікованого для того, щоб поліція могла оперативно реагувати на можливе порушення режиму карантину такими особами.
Поліція обіцяє також в тому, що буде допомагати санітарним лікарям встановлювати коло зв’язків інфікованої особи для найбільш повного виконання карантинних вимог згідно із законом про захист населення від інфекційних хвороб.
У МВС рапортують, що всього на території держави для проведення заходів щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції та посилення публічної безпеки і порядку залучено понад 15 тисяч поліцейських, які несуть службу у складі мобільних груп, піших нарядів, автопатрулів, груп реагування патрульної поліції, слідчо-оперативних груп та на контрольно-перевірочних пунктах.
Але чи достатньо цього?
В пересічних мешканців виникають логічні запитання – а хто ж буде контролювати громадян України, які повернулися з-за кордону і підписали угоду про самоізоляцію на 14 днів, але ж де є гарантія, що в нашій країні всі такі сумлінні й дійсно не виходитимуть з власного дому. Бо ж насправді помилка однієї людини може коштувати життя десяткам… І це вже не панічні настрої, а сучасні реалії нашого життя.
В цьому випадку українці повинні бути самосвідомими, а правоохоронці мали би контролювати процес самоізоляції шляхом продзвону та опитуванням сусідів.
Дійсно в непростих умовах доводиться працювати правоохоронцям.
Окрім щоденної боротьби зі злочинністю варто боротися з людською байдужістю. І що найприкріше, коли поліція європейських країн та США звернулася до злочинців припинити свою незаконну діяльність, в нашій країні у зв’язку з поширенням коронавірусу активізуються шахраї. Аферисти на хвилі паніки та розповсюдження неправдивої інформації намагаються заробити на довірливості людей. Схеми можуть бути різними: від пропозицій купити ліки, продукти самотнім пенсіонерам до дезінфекції помешкань від вірусної інфекції.
Тому вкотре наголошую – карантинними заходами нехтувати не потрібно і тим більше, це заклик до влади, не можна в час небезпечної пандемії шукати власний зиск. Будьмо взаємно красивими, як вчить нас Ліна Костенко.
Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», РЕЗОНАНС, 21 березня 2020 року.