Народні депутати загралися в законотворчість.
«І пожити не дають, і померти тепер без проблем не можна», – таку фразу почув від мого знайомого, якого випадково зустрів на вулицях Львова.
Чоловік у розмові нарікав на поправки до Кримінального процесуального кодексу, згідно з якими на проведення судмедекспертизи потрібний спеціальний дозвіл від судді. І дійсно – народні обранці настільки загралися в законодавчу роботу, що відтепер навіть, аби поховати померлих, потрібно очікувати й до тижня. А все через юридичну колізію.
Якщо в прокуратурі ще два тижні тому переконували, що порядок видачі тіл на поховання через поправку Лозового не зазнає змін, мовляв, що у практику буде впроваджено проведення дослідження тіл померлих судово-медичними експертами на підставі рішень уповноважених працівників поліції, які будуть письмово оформлюватись на місці події з наступним призначенням судово-медичних експертиз.
Утім, правоохоронці, попрацювавши кілька днів за новими нормами КПК, стверджують, що такі новації завдають значних проблем як для судів і поліцейських, так і для родичів померлих. Бо, за інформацією поліції, за 10 днів дії поправок від суддів отримано дозволів на видачу тіл для захоронення протягом доби – 41% від загальної кількості наданих клопотань, протягом двох діб – 39%, на третю добу – лише 13%! І з кожним днем кількість незакритих клопотань катастрофічно зростає.
Як результат, за зберігання тіла родині потрібно платити до 350 гривень за добу, і це лише зараз, переконаний, що ціна буде більшою, власне, через те, що місць для зберігання тіл ставатиме все менше. Окрім того, тіло перевозитимуть з однієї інстанції до іншої, і це ще додаткові витрати – за чотири-п’ять діб до 6 тис. грн. Наголос роблю на тому, що це без хабарів. І ось тут уже можна зробити висновок – для кого вигідна ця поправка, чому за неї проголосувала більшість українського парламенту?
Поправки до КПК Верховна Рада України проголосувала з подання народного депутата України Андрія Лозового (до речі, він не має юридичної освіти) ще на початку жовтня минулого року. Про наслідки такого голосування ані обранці, ані правоохоронці не подумали – лише коли вони набули чинності, усі «почухали потилицю», зрозумівши свою помилку. Питання і до МВС, адже на сполох ніхто й не бив, не проводили спільних нарад щодо ефективної роботи в умовах нових правил – складається враження, що чиновники просто відпустили ситуацію, а далі – «як буде»…
Не зуміли виправити ситуацію народні обранці й цього місяця. Не дивно, адже вони були зайняті кадровими рішеннями. Так звана коаліція просувала на посади «своїх людей», а про виборців так і не подбали, пішовши на роботу в комітетах…
Поправки до КПК – це лише одна з тих багатьох законодавчих помилок парламенту цього скликання. Бо за чотири роки його роботи ухвалюють ті закони, які лише гальмують розвиток держави, руйнують її економічну основу і сприяють «розквіту» бідності та змушують українців виїжджати на заробітки за кордон. Не завдяки, а всупереч живе і виживає наша країна, на жаль.
Михайло Цимбалюк, голова Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина», «Гордон», 29 березня 2018р.