Михайло Цимбалюк: Анонсоване президентом опитування у день виборів не передбачене жодним законом

За 11 днів до місцевих виборів 25 жовтня президент Зеленський анонсував не передбачене жодним законом всенародне опитування під час них. Українцям начебто поставлять «5 важливих питань: про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в інтернеті».

Насправді ж тим, хто їх вигадував і формулював, не настільки важливий сам сенс запитань, скільки можливість отримати чим більше «так» для найголовнішого «слуги». Й одразу ж конвертувати їх у додаткові голоси за представників його партії на місцях. Не просто так нинішній Президент України ініціював у парламенті звернення до українського народу – збіг обставин за лічені дні до місцевих виборів, сумніваюся… Але все ж таки нині хотів би закцентувати увагу на іншому…
Президент пообіцяв, що «буде так, як вирішиш ти». Не уточнивши, втім, до кого саме звертається. Аби кожен – принаймні із тих, хто дозволяє йому звертатись до себе на «ти», вважав, що звертаються саме до нього. І в цьому – перша маніпуляція, покликана знову згуртувати тих 73%, які проголосували на президентських виборах, і від яких до місцевих виборів-2020 залишилася заледве третина. Або принаймні в останній момент, у сам день виборів, коли будь-яка агітація заборонена законом, перетягнути на свій бік тих майже 20% українців, що вагаються із вибором, змусивши їх мимоволі кілька разів сказати «так» Зеленському як лідеру «слуг».

Бо президентська партія все гостріше потребує конвертації рейтингу глави держави у власний, що тане майже так само швидко, як і гроші у гаманцях українців та їх сподівання на обіцяне неповних два роки тому. Власне тому особиста участь Президента у місцевих виборах стала для «СН» ледь не головною умовою, аби «зробити їх» утретє.

У першому ролику Зеленський обіцяв опитування безпосередньо на дільницях. Але виборче законодавство дає вичерпний перелік учасників виборчого процесу, які мають право бути присутніми в приміщенні для голосування. Тож інтерв’ювання на виборчій дільниці було б незаконним. Відтак Офісу президента та монобільшості довелось спішно пояснювати, що опитування проходитиме на вулиці, не за бюджетні кошти та без залучення членів комісій.
Втім, це не вичерпало головної проблеми: Президент є гарантом Конституції і має виключно визначені нею повноваження, серед яких право ініціювання всеукраїнського опитування не передбачене. Своєю чергою, міжнародні стандарти вимагають від посадових осіб рівновіддаленості від будь-яких політичних сил на виборах. Саме це забезпечує базовий принцип чесних та вільних виборів – рівні умови для всіх кандидатів і партій.

І, врешті, заходи передвиборчої агітації мають фінансуватись виключно за ресурси виборчих фондів, а не третьої сторони. Тож запевнення, що опитування проводять коштом «мецената», ім’я якого от-от назвуть – теж за «червоною лінією» правової держави.

Коли ж дійшло до сенсу опитування, в Офісі Президента остаточно заплуталися. З одного боку, визнають, що на відміну від референдуму, опитування не матиме прямих юридичних наслідків. З іншого, запевняють, що «застосування такої форми безпосередньої демократії потрібне для того, щоб зафіксувати волю народу і вже з цим політичним мандатом вибудовувати державні позиції». Ба більше, збираються використати «мандат від народу», щоб звертатися до держав-підписантів Будапештського меморандуму щодо виконання їхніх зобов’язань…

Та й тих, хто очікував справді важливих і болючих питань, які дійсно у всіх на вустах, зокрема, про війну, чекало велике розчарування. Натомість перше питання пропонувало запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах – і це на тлі провалу діяльності усіх антикорупційних структур! Розрахунок чіткий: вигукнувши «Звісно ж!», народ нетерпляче чекатиме наступного. Жодної проблеми не вирішує й друге питання Зеленського, що – попри первісну обіцянку – таки стосується Донбасу: вільна економічна зона там фактично запроваджена ще законом про особливий статус. Натомість питання про легалізацію марихуани «заховали» між двома іншими, які мусуються у політикумі десятиліттями… Словом, незаконний піар на користь владної партії при невирішеності більшості проблем: від соціальних й провалу більшості реформ – до шляхів завершення війни та захисту громадян від пандемії – приховали за пустопорожніми гаслами.

Недарма кажуть, що диявол ховається у деталях. Перша із них: мало хто зауважив, що на офіційному сайті Президента України немає ані самого відеозвернення щодо опитування, ані жодної письмової згадки про нього. Їх справно постачав телеканалам Офіс Президента – не передбачений Конституцією, але створений одним із перших указів Зеленського в якості «постійного допоміжного органу». Бо, вочевидь, і сам Зеленський, і численні «діячі» його Офісу чудово розуміють, що не пристало номінальному Гаранту Конституції так грубо порушувати її ж вимоги та цілу низку законів.

… За підсумками нинішнього звернення Зеленського до українців – залишається питання він звертався як Президент України чи лідер партії «Слуга народу»?

Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», «Цензор. НЕТ», 20 жовтня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова