«Нафтогаз» залишається одним із найдорожчих для держави підприємств, а нещодавно компанія взагалі вдвічі збільшила витрати на своє утримання – до майже 6 мільярдів гривень. Забезпечувати збитковий «Нафтогаз» доведеться українцям – у якості тарифів за газ, опалення та гарячу воду.
Аудит «Нафтогазу» наприкінці 2019, який хоч і виявив нестачу у 176 мільярдів гривень, бажаного ефекту не приніс: підприємство з аудиторами перекидалися взаємними обвинуваченнями, а результати перевірки швидко зникли із публічного простору. Натомість «Нафтогаз» у кілька разів підвищив тарифи для населення та призначив ще більші зарплати для себе. Наприклад, цього року Наглядова рада компанії позитивно оцінила роботу за перше півріччя та призначила 126 мільйонів гривень премій для топменеджменту на поточний рік. Сумарно члени «Нафтогазу» у збитковому для підприємства 2020 році отримали 610,1 мільйона винагороди.
Та звідки гроші? Собівартість газу «Укргазвидобування» складає 2 гривні 60 копійок, але НАК «Нафтогаз» як посередник перепродає його українцям за ціною 8 гривень. Втім, це ще не гранична вартість – влада анонсує все нові й нові підвищення комунальних тарифів. Наприклад, в системі Української енергетичної біржі вже з’явилося кілька партій газу на вересень… за рекордною ціною в 18,4 – 18,7 тисячі гривень за тисячу кубометрів. У вартість не входить ні тариф Оператора ГТС, ні плата за розподіл газу. Тобто з усіма витратами газ у вересні для кінцевого споживача може коштувати 20-21 грн за кубометр.
Щоправда, економічне обґрунтування таких рішень зрозуміле тільки з одного боку – якомога більше коштів покласти собі у кишеню.
Костянтин Бондарєв, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 4 серпня 2021 року.