15 червня Верховна Рада прийняла закон про добровільне декларування або, як його в народі називають, податкову амністію.
Пам’ятаєте, Зеленський обіцяв зробити нульові декларації, але є одна важлива деталь – обіцяв він їх зробити для олігархів, які нажили шалені капітали й ухилялися від податків. Обіцянки обіцянками, а на ділі виявилося трохи інше.
Про що ж тоді цей закон? Цей закон про те, що кожен українець повинен задекларувати майно і сплатити пільговий податок, аби потім не пояснювати податковій, звідки гроші або ж, за найгіршим сценарієм, не понести відповідальність за ухиляння від сплати податків.
Але не все треба декларувати, а лише те майно, яке відповідає наступним критеріям:
- Нерухомість – квартира (чи майнові права на квартиру) площею від 120 квадратних метрів, житловий будинок від 240 квадратних метрів (стосується й недобудованих будинків), якщо земля під ним належить платнику податків, нежитлові приміщення від 60 квадратних метрів, ділянки певної площі.
- Більш як один транспортний засіб або якщо це автобус, літак, яхта, катер чи гелікоптер. Також, якщо ви маєте авто з двигуном понад 3 тис. куб см або вартістю у 2,25 млн грн і вище – воно підлягає декларуванню.
- Інші активи вартість яких перевищує 400 тис. грн.
Які умови амністії пропонує влада?
- Ставка 5 %, якщо гроші або інші активи, перебувають в Україні. Охочі можуть скористатися розстрочкою, однак ставка легалізації зросте до 6%.
- Для грошей та активів, які перебувають за межами країни – 9%. Розстрочка також на 3 роки, але за цих обставин розмір ставки – 11,5%.
- Або ж найвигідніший варіант – державні облігації. Власники облігацій зможуть легалізувати кошти за ставкою 2,5% (або 3%, при розстрочці на 3 роки).
Що цікаво, цей закон не стосується чиновників. Якщо пам’ятаєте, ці мільйони кешу, які декларували депутати та чиновники, аби потім не пояснювати походження коштів, які вони заробили нелегальним шляхом. Так от, з них жодного відсотку не було перераховано на податки. Що до звичайних українців, які не мають стосунку до владних структур, – будь ласка, платіть.
І це не єдиний підводний камінь, який ховається в цьому законі.
Уважніше читайте закони, адже незнання не звільняє вас від відповідальності.
Костянтин Бондарєв, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 22 червня 2021 року.