Закон «Про освіту» не спрямований проти жодної мови і відповідно до нього українська мова як державна займатиме те місце, яке їй належить в освіті.
На цьому наголосив заступник Голови партії «Батьківщина» Іван Крулько під час ефіру на телеканалі «ZIK», коментуючи відповідний закон та останні критичні заяви Угорщини.
За його словами, цей документ є найбільш ліберальним з точки зору права на вивчення рідної мови нацменшинами з-поміж усіх наших країн-сусідів.
«Як політик я би мріяв, щоб до нацменшини України в Угорщині, Румунії та Польщі ставились так само, як Україна ставиться до цих нацменшин у питанні вивчення рідної мови», – додав він.
Іван Крулько навів свіжі статистичні дані з вивчення мов нацменшин в нашій державі та української у країнах-сусідах.
«В Україні навчається угорською мовою понад 16 тис. учнів, стільки ж дітей – румунською, 2,5 тис. – молдавською. До того ж в Угорщині та Молдові немає жодної групи чи класу, чи навіть недільної школи з навчанням українською мовою. У Румунії є один ліцей з навчанням українською і кілька класів в окремих школах, де дійсно компактно проживає українська меншина, яка постійно асимілюється. У Росії ситуація ще більш ганебна: на 8 млн осіб української нацменшини – жодного українського класу, школи та бібліотеки і це при тотальному тиску на українців», – розповів парламентар.
Депутат від «Батьківщини» нагадав, що згідно з новим законом «Про освіту» дошкільна освіта та початкові класи в Україні для нацменшин можуть бути повністю на рідній мові, тобто на мові нацменшин і лише у середній школі з’являються предмети з української мови. До того ж зберігається вивчення рідної мови як і окремі предмети на мовах національних меншин, повідомив політик.
«Тож угорці в Україні й надалі вивчатимуть угорську мову та літературу, історію та географію Угорщини, а також ще мінімум два предмети – рідною мовою, решту – українською. Але всі українці, котрі закінчують школу, повинні скласти ЗНО з української мови. Це правило і воно не проти когось, а «задля». Знання української мови створює можливості для дітей нацменшин знати державну мову України, скласти ЗНО з української мови і вступити в українські виші. На жаль, через невпевнену політику нашої держави з викладання української мови не всі могли це зробити. Це ненормально, але моє рідне Закарпаття, за даними Міносвіти, вже котрий рік на останньому місці за результатами ЗНО з української мови. За результатами 2016 року – 75% випускників Берегівського району склали ЗНО з української мови на 1-3 бали за 12-бальною системою. Це на двійку!» – пояснив Іван Крулько.
На думку заступника голови партії, наразі сторонам треба відкинути емоції, а нашим дипломатичним місіям, політикам та Міносвіті провести відповідну роз’яснювальну роботу за кордоном і дохідливо пояснити справжню суть закону «Про освіту», щоб ні в кого не виникало пересторог.
Іван Крулько припускає, що угорці зайняли дуже агресивну позицію щодо закону «Про освіту», і таким чином опосередковано допомагають путінському режиму в боротьбі проти України та її шляху до євроатлантичної інтеграції, а також підтримують зняття санкції з РФ.
Народний депутат сподівається, що інтереси об’єднаної Європи переважатимуть і Угорщина як країна Євросоюзу та наш сусід одумається і дезавуює свої заяви щодо України та її європейського розвитку.
Він також нагадав, що Україна не єдина держава, якій Угорщина робить мовні закиди. Нещодавно вона виставляла претензії Румунії через закриття гімназії з угорською мовою навчання, а у 2009-му – Словаччині через прийняття урядом спецзакону із заборони вживання іншої мови, окрім словацької, у публічній сфері та введення штрафів за її порушення.
«Кожна країна захищає свій національний інтерес і в у цьому компоненті Україна лишається найбільш ліберальною країною, де забезпечені всі права всіх нацменшин повною мірою. Ці права набагато більші, ніж права нацменщин України у інших країнах», – резюмував Крулько.