Україна вступила у виборчу кампанію в умовах війни, яка ведеться РФ на всіх фронтах, зокрема інформаційному.
Розуміючи це і скільки маніпуляцій буде на темі зовнішньополітичного курсу, у перший день відкриття політичного сезону, на Погоджувальній раді, Юлія Тимошенко запропонувала всім кандидатам у президенти і лідерам фракцій об’єднатись і підписати меморандум. Документ, у якому засвідчити, що президентські та парламентські вибори повинні пройти без спекуляцій на темах, що мають стратегічне значення для держави.
Адже курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію буде визначено як незмінна спільна стратегія зовнішньополітичної політики України, незалежно від того, хто буде президентом. Так само, як і ціль з відновлення територіальної цілісності та суверенітету України, на яку мають працювати всі політики-підписанти.
У документі чітко вказано, що курс на ЄС і НАТО – єдиний і незмінний, що РФ – агресор, а на Сході у нас війна, а не абстрактне АТО. Що Крим і Донбас – це українські території і вони мають бути повернуті Україні.
АП продовжує ліпити ярлики
Форма, яку запропонувала Тимошенко, як кандидат у президенти, що має найвищу довіру у суспільстві, не є чимось унікальним. Це досвід Польщі та інших країн ЄС. Там політики підписують політичні угоди, договори, меморандуми (назви не мають значення), коли хочуть досягти консенсусу у тому чи іншому актуальному для країни питанні, об’єднатись навколо базових ціннісних речей, щоб рухатись в одному напрямку і уникнути дражливих для суспільства тем.
Натомість в Адміністрації президента ініціативу Тимошенко, яка б була гарною основою для взаємонепоборення і руху у спільному напрямку – до ЄС і НАТО, звільнення окупованих територій, повернення на них людей, збереження територіальної цілісності України та притягнення РФ до відповідальності, чомусь сприйняли у штики.
Щойно ініціатива прозвучала, порохоботи і, проплачені Адміністрацією президента, експерти звинуватили Юлію Тимошенко у тому, що вона нібито не хоче голосувати за зміни до Конституції по ЄС і НАТО. Ба більше, вони наліпили цьому документу ярлик, яким раніше часто послуговувались політтехнологи Януковича, щоб дискредитувати Тимошенко. Виявляється Тимошенко придумала «Меморандум, якому б аплодували у Кремлі».
Питання у тому: чому вони так вирішили? Чи зміни у Конституції, які пропонує Порошенко і те, що пропонує Тимошенко, – взаємовиключні речі? Чи може хтось в АП забув, що саме Юлія Тимошенко провела парламентську компанію 2014 року під тезою, що Україні треба вступити в НАТО, а також про понад 3 млн зібраних «Батьківщиною» підписів громадян за проведення референдуму за вступ до НАТО у 2014 році!? До речі, якби президент пішов на його проведення тоді, цьому б точно не аплодували у Кремлі.
«Батьківщина» голосувала і голосуватиме за всі державницькі рішення. І закликає робити це інші партії.
Навіть розуміючи, що ці зміни до Конституції – це виключно передвиборчий політтехнологічний хід Петра Порошенка і це не означає автоматичного наближення України до ЄС і НАТО, ми розглядатимемо і підтримувати зовнішньополітичний курс на членство в ЄС і НАТО.
Подивимось, як за це голосуватиме так звана коаліція.
Коли власний інтерес вище національного.
Та мене у цій історії вразило інше.
В АП піддали сумніву назву документу – «Меморандум». Більше того, не тільки проплачені «експерти», а й особисто президент вирішили потоптатись по дуже важливому документу – по Будапештському меморандуму, де є підписи президента США, прем’єра Великобританії, лідерів Франції та Китаю.
І це тоді, коли Будепештський меморандум є єдиною міжнародною гарантією для України у зв’язку з відмовою від ядерної зброї. Іншого документу у нас немає! І про це чудово знає Президент, як колишній міністр закордонних справ.
Та замість того, щоб озброїтись положеннями Будапештського меморандуму і механізмами, прописаними у ньому і змінити формат перемовин, залучивши до нього США і Британію, заради припинення російської агресії на Донбасі, Президент особисто нівелює і торпедує Будапештський меморандум.
Виборча кампанія пройде і нового президента народ обере – це мінливі речі. Водночас хочеться нагадати,що є стратегічні питання, на яких не можна спекулювати і у такий спосіб послаблювати свою державу.
Іван Крулько, заступник Голови партії «Батьківщина», «УП. Блоги», 4 вересня 2018р.