Іван Крулько: Влада вкотре заговорює тарифну проблему, а не вирішує її

Влада  вкотре заговорює тарифну проблему, а не вирішує її, і  піариться на Меморандумі, який не діє, бо «Нафтогаз Трейдинг» банально не з’являється на тендерах і не продає газ за «пільговими цінами» для бюджетних установ.

Натомість заручниками ситуації стають мери міст, голови ОДА і населення.

За два останні дні  Закарпаття,  Хмельниччина,  Івано-Франківськ, Чернігів уже оголосили надзвичайний стан  через відсутність газу для бюджетних установ – лікарень, шкіл, дитсадків тощо  і відмову постачальників продавати газ за непідвищеною ціною. Зазначається, що ситуація загрожує життю і здоров’ю населення  і  завданню значних матеріальних збитків.

Аналогічна  критична ситуація  і в решті  областей і міст по всій Україні.

У міст банально немає  додаткових коштів у бюджетах на передоплату за газ і його придбання за  непідйомними тарифами. Зараз постачальники пропонують газ  бюджетним і комунальним установам по  35-45 грн/м3 і розривають попередньо укладені договори зі значно нижчими цінами. Натомість «Нафтогаз Трейдинг», який мав би постачати газ за ціною 13,66 грн/м3 згідно з Меморандумом, на тендери не з’являється.

Нагадаю, що Юлія Тимошенко і «Батьківщина» запропонували три реальних і дієвих кроки  виходу із тарифної кризи, а також розумну формулу тарифоутворення.

1. Сьогодні у країні є можливість не лише не підвищувати, а й взагалі знизити ціни на вітчизняний  газ для населення, собівартість видобутку  якого, згідно з даними одного зі співкерівників «Нафтогазу» Отто Ватерландера, становить одну гривню, тоді як українцям його продають  у 8 (!) разів дорожче (без транспортування), дитсадкам, школам, лікарням – у 13 і більше разів.

Для цього треба  негайно прийняти законопроєкт №4680 про направлення на потреби людей газу вітчизняного видобутку.

Адже, за Конституцією, газ  – це власність українського народу. І логічно, щоб  ціна вітчизняного газу вираховувалась за спеціальною формулою: вартість видобутку плюс 30% рентабельності, а не за директивною, що  затверджена Кабміном.

Україна здатна самостійно забезпечити потреби населення газом і 30% рентабельності достатньо, аби розвивати внутрішній  видобуток, нарощувати його обсяги, щоб країна була енергонезалежною. Звичайно, якщо перестануть красти.

2.«Батьківщина» вимагає ухвалити постанову про створення ТСК, яка розслідуватиме корупцію у НАК «Нафтогазі». Остання не пускає  Рахункову палату та інші контролюючі органи  для перевірки, натомість як монополіст  диктує свої ціни на газ. І ринок тут не до чого, бо ринок газу в Україні існує тільки на папері. При цьому менеджмент та наглядова рада отримують «космічні» зарплати.

3. Також вимагаємо збільшити фінансування з держбюджету на субсидії у зв’язку зі зростанням тарифів на газ для населення і передбачити у бюджеті кошти на компенсацію різниці у тарифах для місцевих громад.

Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 12 жовтня 2021 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова