В Україні стрімко ростуть ціни на продукти харчування і пальне. Зокрема, пальне лише за останній місяць здорожчало на 11-20%, а ціни на цукор, яйця і олію за рік злетіли на 54,7%, 52,3% та 25,6% відповідно (січень 2020-го до січня 2021-го).
Дійшло вже до того, що за даними ТПП, сьогодні внутрішні ціни на цукор вищі за світові на 30-40% (!). Причина – посуха і неврожай. Дорожча за імпортну на 10-12 грн вже й українська свинина через здорожчання кормів.
Уряд розповідає, що це нормально, що ціни ростуть, бо це ринок і на це є б’єктивні причини. Не можу із цим погодитись. Бо ринок, особливо у час кризи, не може бути безконтрольним! Навіщо ж тоді уряд, державні регулятори, держрезерв? І чому у США і ЄС є державне цінове регулювання, а у нас вважається нормальним, що ростуть ціни!?
Уряд не має допускати галопуючого росту цін, особливо на соціальні продукти харчування (!), коли 51% населення живе у бідності.
Для цього треба займатись регулюванням і стабілізацією цін, боротьбою зі зловживаннями на ринках, прогнозуванням і балансуванням ринків, щоб не було перекосів, щоб ніхто не «косив» надприбутки через монопольні і картельні змови, спекуляції тощо.
Згадайте, як у час світової економічної кризи уряду Юлії Тимошенко вдавалось стабілізувати ринки і ціни!
Тоді використовувались усі можливі державні інструменти і важелі впливу на ринок – АМКУ, Держспоживслужба, Нацбанк, Держрезерв, Аграрний фонд, Держмитслужба (розумна митна політика), коли приймались постанови про встановлення граничних націнок не вище 10%, зокрема, на ліки, а також підписувались Меморандуми з аграріями про співпрацю тощо.
Іван Крулько, заступник Голови партії «Батьківщина», Facebook, 11 березня 2021 року.