Законопроект «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях» можна підтримати тільки у разі, якщо в нього включать Крим як окуповану територію та якщо вилучать Мінські домовленості, а Росію назвуть агресором.
На цьому наголосив народний депутат, заступник Голови партії «Батьківщина» Іван Крулько під час ефіру на телеканалі ATR.
На думку парламентаря, документ треба серйозно доопрацьовувати. Законопроект №7163 має врешті-решт назвати речі своїми іменами: російську агресію – агресією, території – окупованими, визначити правовий статус окупованих територій, визначити Росію як агресора відповідальною за цивільне населення під час окупації, і головне – захистити українських військових, які обороняють нашу країну від агресії Кремля, переселенців та тих, хто досі вимушено перебуває на окупованих територіях, зазначив він.
Водночас Іван Крулько сумнівається, що документ поставлять на голосування у вівторок.
«Я не впевнений, що така готовність є і вона буде у вівторок. Складається враження, що для Адміністрації Президента було важливо, аби був ухвалений закон «Про особливості самоврядування в окремих територіях Донецької і Луганської областей», який продовжили на рік і який не відповідає національним інтересам України. Для того, щоб збити негатив від його ухвалення, у першому читанні проголосували за законопроект щодо тимчасово окупованих територій», – пояснив політик.
Член фракції також нагадав, що «Батьківщина» детально опрацювала проект закону №7163 і подала до нього чимало поправок, деякі з яких є принциповими. За словами Крулька, фактично цей закон буде правовою позицією України під час розгляду справ у міжнародних судах.
«Зокрема, «Батьківщина» вимагала, щоб із законопроекту були вилучені всі згадки про Мінські домовленості, бо це не є юридично значимий документ. А також згадки про утворення, яких немає в природі, – ЛНР і ДНР. Логічно буде вважати, що це окупаційний режим Російської Федерації», – уточнив заступник Голови партії.
Дискусійним залишається питання назви закону: на думку «Батьківщини», вона має бути універсальною, щоб можна було включити до законопроекту і Крим.
«На жаль, поки що Банкова проти зміни назви, яка мала б полягати у відновленні територіальної цілісності над всіма окупованими територіями, без виділення Донецької і Луганської областей», – зауважив народний депутат.
Іван Крулько висловив сподівання, що в тексті документу знайде своє відображення й поправка «Батьківщини» щодо створення міжвідомчого координаційного органу з метою узагальнення правової позиції України у питанні відсічі збройної агресії та підготовки консолідованої претензії України щодо реалізації міжнародної правової відповідальності за збройну агресію проти нашої держави.
«Це дуже важливо. Рано чи пізно буде відновлено мир і Росія нестиме відповідальність у міжнародному трибуналі та міжнародних судах за цю збройну агресію. Питання позову до РФ надзвичайно складне, бо включатиме у себе комплекс питань, які стосуються компетенції різних міністерств. Це питання надр, компетенції на морі, територій, захисту прав людини тощо. Цей міжвідомчий координаційний орган якраз збере всі юридичні докази та підготує один консолідований позов, який стосуватиметься російської агресії», – резюмував депутат від «Батьківщини».