Тарифна та субсидійна політика влади – помилкова і «Батьківщина» про це неодноразово заявляла.
На нашу думку, сьогодні треба змінювати систему нарахувань і розрахунків за ЖКГ, стимулювати енергоефективність, а також робити формування тарифів прозорим, а субсидії – монетизованими. Інакше – й далі лише накопичуватимемо борги й опинятимемось у дедалі глибшій кризі.
Сьогодні, за оцінками експертів, субсидії отримують 35-60% домогосподарств України, що в принципі ненормально, що принижує людей, бо їм доводиться просити допомоги та визнавати себе бідними і неплатоспроможними.
У країнах ЄС, куди ми йдемо, за субсидією у середньому звертається до 10% домогосподарств.
Більше того, за останніми підрахунками, українці платять за комуналку 57% від мінімальної зарплати, тоді як німці та британці – 10%, австрійці – 11%, іспанці – 17%, угорці – 22%.
Окрім того, субсидії в Україні йдуть не людям на руки, а лягають на рахунки монополій, які не зацікавлені в енергоефективності. Натомість наші будинки й надалі з’їдають у 3-5 разів більше енергоносіїв, ніж у ЄС.
Та й розмір субсидії залежить від доходу: чим менша зарплата – тим вища субсидія. А тому часто люди просять роботодавців зменшити їм білу зарплату. Як наслідок, така система лише сприяє тінізації економіки.
Прикро констатувати, але субсидії та реструктуризація боргів не рятують. Люди навіть із субсидіями не можуть платити за цими «драконівськими» тарифами та формулами, які збагачують олігархів і тих, хто «сидить» на цих схемах на мільярди гривень.
Натомість маємо 27,2 млрд грн боргів населення за ЖКГ (станом на серпень) і 27,9 млрд грн боргу підприємств ТКЕ перед «Нафтогазом» (станом на жовтень).
Така політика влади у сфері тарифів та субсидій – це чорна діра не лише для бюджету кожного українця, а й для державного бюджету. Адже вона не виводить із кризи, а грає на руку монополістам і олігархату.
Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 30 жовтня 2017р.