Верховна Рада 306 голосами «за» підтримала звіт ТСК щодо розслідування фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, що призвели до значних втрат дохідної частини держбюджету України, і продовжила її роботу ще на 6 місяців для розслідування діяльності ДФС і ДМС із квітня 2020 року по грудень 2020 року.
Про це повідомив голова ТСК, заступник Голови партії «Батьківщина» Іван Крулько під час брифінгу у Верховній раді.
Звітуючи, голова ТСК також наголосив, що факти, оприлюднені у ЗМІ колишнім міністром фінансів Ігорем Уманським стосовно ДПС і ДМС, підтвердились у ході розслідувань парламентської комісії.
«Комісією встановлено, що найбільш поширеною схемою ухилення від сплати ПДВ є формування фіктивного податкового кредиту, який отримав назву «скрутка». Через «скрутки» держбюджет щомісяця недоотримував 2,5 мільярди гривень. За січень 2019 року – березень 2020 року суб’єктами господарювання сформовано і використано фіктивного ПДВ на 28,6 мільярда гривень», – уточнив парламентар.
За словами народного депутата, «скрутки» стали можливими через неналежне виконання обов’язків або службову недбалість посадових осіб територіальних органів ДФС і ДМС з виявлення і відпрацювання суб’єктів господарювання ризикової категорії. Найбільше їх виявлено у Львівській, Київській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Харківській областях та місті Києві.
Наразі, за матеріалами ТСК, розслідується 15 кримінальних проваджень.
Іван Крулько переконаний, що для того, аби ці провадження були доведені до логічного завершення, винні були притягнуті до відповідальності, а держбюджет отримав додаткові надходження – потрібно активізувати роботу правоохоронних органів зі всебічного, повного та об’єктивного розслідування.
Крім того, завдяки спільній роботі ТСК, ДПС, СБУ і Міністерства цифрової трансформації виявлено та усунено випадки некоректної роботи алгоритмів СМКОР, внаслідок чого до держбюджету додатково надійшло 32 мільярди гривень.
«Виправлення лише однієї помилки дало 32 млрд грн у держбюджет. І це – конкретно робота нашої ТСК», – зауважив Іван Крулько.
Він також додав, що в ході роботи ТСК стало зрозуміло, що держбюджет недоотримує доходи через схему неповернення валютної виручки суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності при здійсненні експорту та неналежний митний контроль на державних кордонах через непрацюючі вагові та скануючі комплекси на більшості пунктах пропуску для автосполучення, відсутність автоматизованого обміну інформації між митними, правоохоронними та іншими уповноваженими органами України та інших держав.
Резюмуючи, Іван Крулько зазначив, що протягом наступних шести місяців роботи ТСК має намір перевірити діяльність ДПС і ДМС з квітня по грудень 2020 року, а також хід виконання завдань ТСК і рішення парламенту у боротьбі з фіктивними та корупційними схемами, які призводили до значних втрат державного бюджету.